Jaki sprzęt kupić do fizycznego laba CCNA w 2024 roku?

Jeżeli czytasz ten artykuł to najwyraźniej postanowiłeś nabyć, albo chociaż zastanawiasz się nad nabyciem fizycznych urządzeń od Cisco do skonstruowania swojego pierwszego laba.

Odczuwasz wyraźne podekscytowanie, w końcu wreszcie bierzesz się na poważnie do realizacji Twojego celu – zdobycia certyfikatu CCNA. Jednakże kiedy emocje już opadają stajesz przed nie lada problemem. Jaki sprzęt wybrać? Gdzie go kupić? Pytania się mnożą, a Ty nie za bardzo wiesz gdzie na nie szukać odpowiedzi – wszakże jesteś dopiero początkujący w sieciach.

Brzmi jak Twoja sytuacja? Jeśli tak to ten materiał jest dla Ciebie – postaram się w nim rozwiać Twoje wątpliwości.

W osobnym materiale odpowiedzieliśmy sobie na pytanie dlaczego w ogóle miałbyś rozważać nabycie fizycznego sprzętu. Zakładam więc, że decyzja już została podjęta. Chcesz kupić, ale nie wiesz co. Żeby rozwiać Twoje wątpliwości podzieliłem ten artykuł na pięć sekcji, w których odpowiemy sobie po kolei na pytania:

  1. Jakie są typowe topologie do labowania pod CCNA (aka ile urządzeń i jakiego typu potrzebujesz?)
  2. Na jakie modele routerów zwrócić uwagę?
  3. Jakie modele przełączników nadadzą się do laba?
  4. Zakup jakich dodatków warto rozważyć?
  5. No i gdzie to wszystko kupić?

Zaczynajmy.

Topologie

Krótki research pozwala nam zauważyć, że typowa topologia labowa pod CCNA składa się z minimum trzech routerów oraz trzech przełączników. Na pierwszy ogień przykład z oficjalnych Akademii CCNA, czyli jednostek wspieranych bezpośrednio przez Cisco. Gdy przygotowywałem się do mojej certyfikacji CCNA to do dyspozycji miałem właśnie po trzy routery oraz switche. Wskazują też na to zresztą workbooki labowe. Przykładowo labowanie protokołu HSRP oparte jest o trzy routery, podczas gdy do przećwiczenia protokołu STP używamy trzy switche.

Kolejny przykład – popularna strona networklessons.com, z której sam się wiele nauczyłem. Rene Molenaar również często używa wariantów labowych opartych o 3 routery oraz switche, aczkolwiek pojawiają się też przykłady z większą ilością urządzeń. Kluczem jest natomiast fakt, że niemalże każde zagadnienie będziemy w stanie przelabować posiadając minimalnie po 3 urządzenia danego typu.

Teraz spójrzmy na platformę szkoleniową INE.com. Tam spotkamy się z topologiami składającymi się zazwyczaj z trzech przełączników oraz z czterech routerów. Wynika to z tego, że w moim odczuciu INE kładzie znacznie większy nacisk na zagadnienia dotyczące routingu i wprowadzenie dodatkowego routera daje możliwości labowania bardziej złożonych (a co za tym idzie trudniejszych) scenariuszy.

I na koniec spójrzmy jeszcze na topologię stosowaną w naszym własnym kursie CCNA, który znajdziesz na szkolasieci.pl.

Topologia stosowana w kursie CCNA na szkolasieci.pl

Jak widać również się zdecydowaliśmy na trzy routery oraz switche. Taka ilość urządzeń wystarczy do przelabowania wszystkich zagadnień wchodzących w zakres curriculum CCNA, a że na tym poziomie edukacji koszty grają dość znaczną rolę, to po co je zwiększać dokładając kolejne urządzenia.

Konkluzja jest zatem następująca – szukamy trzech routerów oraz trzech przełączników. Czas przyjrzeć się bliżej modelom, które warto wziąć pod uwagę.

Routery

Technologie wchodzące w zakres CCNA nie stanowią wyzwania dla większości platform sprzętowych oferowanych przez Cisco – co jest zdecydowanie dobrą wiadomością. Powoduje to, że możemy nasze oczy zwrócić na mniej zaawansowane, a co za tym idzie tańsze modele. Ponadto, tak się składa, że lab do certyfikacji CCNP nie jest dużo bardziej wymagający technicznie. Ma zatem sens aby już na samym początku zakupić urządzenia, które będą miały potencjał wesprzeć Twoją naukę zarówno na poziomie Associate jak i Professional.

Zatem, jeżeli chodzi o routery to starsze platformy sprzętowe z rodziny 1841, 2801, 2811 oraz 2821 będą dobrym zakupem. Szczególnie warto zwrócić tutaj uwagę na modele 1841, które są najtańszym możliwym wyborem oferującym wszystkie niezbędne funkcje. Niezależnie od wybranej przez Ciebie platformy, zawsze warto kupować modele z jak największą pojemnością pamięci DRAM oraz Flash – co pozwoli uruchomić na nich system operacyjny IOS 15. W przypadku modelu 1841 minimalna pula pamięci spełniająca ten wymóg to 256/64. Jako drugą w kolejności platformę wskazałbym rodzinę 2801. Te routery mogą być nieco droższe, ale posiadają więcej slotów na karty rozszerzeń, a co za tym idzie umożliwiają budowanie bardziej złożonych topologii. Do uruchomienia na nich IOS 15 również wymagana jest pamięć minimum 256/64.

Jeżeli myślisz o dalszej przygodzie z certyfikacją to wymienione wcześniej urządzenia pozwolą Ci również labować na poziomie CCNP. Natomiast jeżeli możesz sobie pozwolić na nieco większy wydatek to warto zwrócić uwagę na mocniejsze i bardziej wydajne platformy takie jak 1921, 1941, 2901 oraz 2911.

Podsumowując routery, naszą rekomendacją na poziom CCNA są trzy routery Cisco 1841 z pamięcią 256/64 oraz IOS 15.1(4) w wersji Advanced IP Services.

Przejdźmy teraz do przełączników.

Switche

Ze switchami sprawa jest jeszcze prostsza niż w przypadku routerów. Oficjalna rekomendacja Cisco to platforma 2960 i faktycznie jest ona powszechnie stosowana w wielu ośrodkach szkoleniowych. Na potrzeby CCNA będzie to doskonałe i niedrogie urządzenie. Tutaj warto podkreślić, że omijamy modele 2960-S, które wspierają jedynie obraz systemu operacyjnego IOS LAN Lite. Przedmiotem naszego zainteresowania powinny być natomiast modele 2960-TT bądź LT, wspierające pełen IOS 15.

Dodam, że jeżeli chcesz mieć bardziej rozbudowane możliwości późniejszego labowania pod CCNP to warto zwrócić uwagę na modele 3560 oraz 3750v2, które są przełącznikami warstwy trzeciej z prawdziwego zdarzenia i pozwolą Ci znacznie bardziej rozwinąć skrzydła podczas dalszej przygody z certyfikacją Cisco.

Podsumowując tę sekcję, naszą rekomendacją na poziom CCNA są trzy switche Cisco 2960-TT-L z IOS 15.0(2) na pokładzie.

Dodatki

Czas na dodatki, a tych trochę jest. Część z nich jest niezbędna, podczas gdy inne są przeznaczone bardziej dla labowych entuzjastów.

Zacznijmy od tych niezbędnych. Kupując routery oraz switche zakładamy, że nabyłeś je wraz z kablami zasilającymi oraz uszami do montażu w szafach typu rack.

Za niezbędne dodatki, które trzeba będzie dokupić uznajemy:

  • Po pierwsze – listwę antyprzepięciową do zasilenia wszystkich sześciu urządzeń – przy czym warto pomyśleć o dwóch osobnych listwach tak aby można zasilać osobno routery i osobno switche, jako, że często będziemy labować tylko na jednej grupie urządzeń naraz.
  • Po drugie – w przypadku routerów trzy karty rozszerzeń WIC-2T – po jednej dla każdego routera. Wyposażą one nasze urządzenia w niezbędną ilość interfejsów, aby spiąć je w pełnego laba. Ponadto, będziemy mieli do dyspozycji interfejsy typu Serial, które okażą się przydatne przy zrozumieniu niektórych koncepcji dotyczących sieci WAN.
  • Po trzecie – trzy kable typu Serial do spięcia ze sobą routerów w trójkąt.
  • Po czwarte minimum dziesięć krosowanych skrętek Ethernet. Wynika to z tego, że zalecane przez nas switche 2960 nie wspierają funkcji auto-MDIX, która pozwala nam użyć kabel dowolnego typu. Dlatego też najlepiej od razu się zaopatrzyć w kable krosowane.
  • Po piąte – minimum jeden kabel konsolowy z przejściówką z RS-232 na USB. Będziesz potrzebował ten kabel aby podłączyć się do urządzenia w celu jego konfiguracji. Polecam zwłaszcza kable zintegrowane, które nie wymagają przejściówek.
  • I na koniec, po szóste – jeżeli zakupiłeś routery z pamięcią DRAM o pojemności przynajmniej 256MB, to aby móc uruchomić IOS w wersji 15tej, będziesz potrzebować również kart pamięci Flash o pojemności minimum 64MB. Może się zdarzyć tak, że zakupione przez Ciebie urządzenia będą wyposażone w mnie pojemne karty, np 32MB – w takiej sytuacji będziesz musiał dokupić dodatkowe karty.

Tyle jeżeli chodzi o niezbędne dodatki. Czas na pozostałe, które możesz uznać za opcjonalne.

  • Po pierwsze – dobrze by było urządzenia umieścić nie na stole a w jakiejś szafce. Można zakupić od razu profesjonalną szafkę rack, ale dobrze się też sprawdzi znane i lubiane wśród sieciowców rozwiązanie w postaci… stolika Lack z IKEI, który ma dokładnie taki sam rozstaw nóg jak szerokość naszego sprzętu sieciowego. A jeżeli zechcesz coś lepiej wyglądającego, ale nadal przystępnego cenowo to można pomyśleć o otwartej ramie na urządzenia muzyczne o wymiarze co najmniej 8U. Zazwyczaj mają one pochyloną konstrukcję więc urządzenia montujemy od góry, zostawiając dolne sloty np. na listwę zasilającą.
  • Wracamy do naszych labowych umilaczy. Po drugie – więcej skrętek! W tym przypadku od nadmiaru głowa nie zaboli. Kup przynajmniej 20 skrętek aby nigdy Ci ich nie zabrakło. Część niech będzie krosowana, a część prosta. Bonusowe punkty należą się za różne kolory oraz długości – pozwoli Ci to przejrzyściej okablować laba.
  • Po trzecie – więcej kabli konsolowych. Z jednym kablem będziesz miał sporo przepinania się między urządzeniami. Komfortowym kompromisem będą trzy kable konsolowe ze wspomnianymi wcześniej przejściówkami. Pamiętaj, że będziesz do ich podłączenia potrzebować trzy porty USB – więc jeżeli ich Ci zabraknie to warto zaopatrzyć się w hub USB. Kolejną progresją tego dodatku będzie nabycie nie trzech, a sześciu kabli konsolowych. Podłączysz w ten sposób do komputera wszystkie urządzenia naraz, ale zajmie Ci to aż sześć portów USB. Ostateczną formą tego dodatku będzie nabycie hubu RS-232, który znacznie ograniczy ilość kabli podłączonych do Twojego komputera. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie.
  • Po czwarte – nieco bardziej profesjonalne od listw antyprzepięciowych listwy PDU. Pozwolą Ci one bezpiecznie zasilić wszystkie urządzenia oraz zapewnią ilość gniazdek wystarczającą na dalszą rozbudowę.
  • I w końcu – po piąte – podczas labowania dobrze jest mieć możliwość przynajmniej zasymulowania urządzeń końcowych podłączonych do sieci. Można to zrobić z wykorzystaniem naszych routerów i switchy, ale jeżeli szukasz rozwiązania bliższego rzeczywistemu światu – oraz takiego które sprawi Ci mnóstwo frajdy – to polecamy podłączenie do laba kilku sztuk Raspberry Pi.

Gdzie kupić

Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie gdzie to wszystko kupić.

Tradycyjnie większość sieciowców poszukuje sprzętu po okazjonalnej cenie na różnego rodzaju forach oraz grupach. W Polsce najpopularniejsze miejsca, które mogę z czystym sumieniem polecić to forum ccie.pl, grupa NetworkAdmins na Facebooku oraz nasza własna grupa Adepci Sieci Komputerowych. Problem z tego typu źródłami jest w zasadzie jeden: nieraz trzeba czekać tygodniami aż się pojawi oferta sprzedaży interesującego nas modelu. Nie ulega natomiast wątpliwości, że najprawdopodobniej będzie to najtańsza opcja.

Alternatywą będzie zakup na portalach aukcyjnych typu Allegro oraz eBay. Tutaj natomiast miałbym się na baczności – sprawdźmy zawczasu dokładnie specyfikację nabywanego urządzenia i upewnijmy się, że zakupujemy je od zaufanego sprzedawcy. Niestety często będzie ten proces przypominał kupowanie kota w worku, wobec czego zalecamy ostrożność.

W tym materiale powiedzieliśmy sobie jakie sprzęty polecamy do zbudowania własnego laba w celu praktykowania materiału wchodzącego w skład CCNA. Przyjrzeliśmy się typowym topologiom i rekomendowanym platformom sprzętowym, powiedzieliśmy sobie jakie dodatki warto zakupić, a także zwróciliśmy uwagę na to gdzie tego wszystkiego szukać. Mam nadzieję, że materiał przypadł Ci do gustu i okazał się pomocny.

Komentarze: 2
Otrzymuj powiadomienia z tej dyskusji
Powiadom mnie o
guest

2 - Ilość komentarzy
Sortuj wg najlepszych
Sortuj wg najnowszych Sortuj wg najstarszych
Inline Feedbacks
View all comments
Adept_CCNA
Adept_CCNA
2 lat temu

Czy 3 x C3560V2-48TS-S z upgrade IOS do 15 ip services też mogą być ?

Adept_CCNA
Adept_CCNA
2 lat temu
Odpowiedź do  Adept_CCNA

Jak routery 3x  Cisco 1941 / 512/256MB