CCNA 200-301, nowe CCNP i inne zmiany w certyfikacji Cisco – wszystko co musisz wiedzieć

Cisco ogłosiło właśnie podczas Cisco Live w San Diego zestaw zmian w ich programie certyfikacyjnym. W poprzednich latach można było mówić o ewolucji oferty, kiedy to dokładano certyfikaty takie jak CCNA Cloud czy Cyber Ops. Z czasem portfolio oferowanych certyfikatów urosło do takich rozmiarów, że zaczęło wprawiać w zakłopotanie wielu początkujących sieciowców. Od którego certyfikatu zacząć? W czym się specjalizować?

To co Cisco ogłosiło na #CLUS to jednak znacznie więcej niż ewolucja i uważam, że śmiało można tu mówić o rewolucji. Przyjrzyjmy się bliżej zmianom i temu co one dla nas oznaczają.

Stan obecny

Obecne portfolio certyfikacyjne Cisco wygląda następująco (stan na 11 czerwca 2019 roku):

Program certyfikacyjny Cisco do 24 lutego 2020 (źródło: cisco.com)
Program certyfikacyjny Cisco do 24 lutego 2020 (źródło: cisco.com)

Entry

Mamy zatem poziom Entry, na którym spotkamy się z dwoma certyfikatami: CCT (dedykowany technikom świadczącym np. usługi typu onsite support) oraz CCENT. W celu uzyskania CCENT należy zdać egzamin ICND1, który niejako stanowi połowę zakresu tematycznego certyfikatu CCNA R&S.

Associate

Przejdźmy zatem na poziom Associate. Najpopularniejszy certyfikat Cisco, czyli CCNA R&S, wymaga od nas zdania egzaminów ICND1 oraz ICND2 (opcja dobra dla tych, którzy chcą sobie rozbić cały proces na mniejsze części). Mamy również alternatywę w postaci pojedynczego egzaminu, tzw. egzaminu kompozytowego. Obecnie jest to popularny egzamin 200-125.

Poza ścieżką Routing & Switching mamy na poziomie Associate całe mnóstwo innych ścieżek, począwszy na Designie a na Wirelessie skończywszy. Może to przyprawiać o ból głowy.

Professional

Kolejny poziom, czyli Professional, stanowi naturalne przejście na wyższy poziom. Znajdziemy tutaj kontynuację większości programów, z którymi mogliśmy się zetknąć na poziomie Associate. Brakuje tutaj kontynuacji najświeższych certyfikacji z ramienia CCNA czyli ścieżki Industrial oraz CyberOps.

Expert

No i wreszcie mamy poziom Expert, który podobnie jak CCNP stanowi swoiste przedłużenie programu certyfikacyjnego dla każdej ze ścieżek. Wyjątkiem jest tutaj Cloud, który widocznie nie dojrzał jeszcze na tyle, aby wprowadzić dla tej tematyki ścieżkę ekspercką.

Poziom Expert jest rzecz jasna tym, do którego aspiruje wielu sieciowców. Są też i tacy, którzy nie poprzestają na jednej specjalizacji. Neil Moore ma na przykład 8 x CCIE oraz CCDE czyli pełen zestaw z poziomu Expert.

Neil Moore na #CLUS - 8 x CCIE i CCDE
Neil Moore na #CLUS – 8 x CCIE i CCDE

Architect

Ponad poziomem Expert jest jeszcze jeden, którego nie widać na grafice na początku artykułu. Mowa tutaj o poziomie Architect, na którym jest do zdobycia CCAr. Jest to jedyny certyfikat w hierarchii będący wyżej niż CCIE. CCAr to nic innego jak certyfikat Cisco Certified Architect, będący najwyższym poziomem ścieżki Design.

Mając za sobą to krótkie omówienie stanu obecnego, przejdźmy do analizy zmian wprowadzonych przez Cisco.

Kiedy wchodzą w życie zmiany?

Pierwsza i kluczowa informacja jest taka, że wszystkie zmiany, o których tu przeczytasz wchodzą z dniem 24 lutego 2020 roku. Oznacza to zatem, że czas na zdawanie egzaminów w starej formule masz do 23 lutego 2020 roku.

Wydaje się, że Cisco przemyślało temat dość dobrze, bowiem będzie konwertowało „stare” certyfikaty na ich nowsze odpowiedniki w dniu wejścia zmian.

Co się zmienia?

BARDZO DUŻO. Zacznijmy od razu od grafiki prezentującej nowe portfolio certyfikacyjne Cisco:

Program certyfikacyjny Cisco od 24 lutego 2020

Program certyfikacyjny Cisco od 24 lutego 2020

Wymieńmy sobie zatem kluczowe obserwacje wynikające z tej grafiki (następnie przyjrzymy się bliżej poszczególnym ścieżkom i certyfikatom):

 • znika kompletnie certyfikacja CCENT na poziomie Entry,
 • znikają wszystkie ścieżki na poziomie Associate z wyjątkiem jednej, która od tego momentu nazywać się będzie po prostu CCNA. Będzie to kontynuacja CCNA R&S. „Nowy CCNA” nie będzie konsolidował pozostałych ścieżek, które znikną, a jego zakres tematyczny ulegnie tylko delikatnemu rozszerzeniu,
 • na poziomie Associate pojawia się świeża certyfikacyjna DevNet,
 • na poziomie Professional mamy kontynuację ścieżki DevNet,
 • ścieżki Routing & Switching, Wireless, Cloud oraz Design znikają na poziomie Professional. Można wnioskować, że są one w pewnym stopniu skonsolidowane w nowym certyfikacie CCNP Enterprise,
 • na poziomie Expert nie ma większych zmian poza tym, że CCIE Wireless zostaje przemianowany na CCIE Enterprise Wireless, a dotychczasowy CCIE R&S staje się certyfikatem CCIE Enterprise Infrastructure.

To tyle jeśli chodzi o to co widać na pierwszy rzut oka. Czas na więcej szczegółów.

Co nowego w „nowym” CCNA?

Nowy certyfikat CCNA obowiązywać będzie od 24 lutego 2020 roku. Aby go zdobyć trzeba będzie zdać nowy egzamin 200-301.

Zakres tematyczny nowego CCNA obejmuje następujące obszary tematyczne:

 • Network fundamentals
 • Network access
 • IP connectivity
 • IP services
 • Security fundamentals
 • Automation and programmability

Nie ma zatem zasadniczych zmian w stosunku do obecnej certyfikacji CCNA R&S, z wyjątkiem położenia większego nacisku na automatyzację sieci. Więcej konkretów daje nam blueprint, który znajdziesz TUTAJ.

Kluczowe nowe tematy w zakresie CCNA to:

 • więcej tematów z sieci bezprzewodowych (WPA2/WPA3),
 • troszkę QoS,
 • większy nacisk na Security,
 • REST APIs,
 • Cisco DNA Center.

Nowemu blueprintowi do CCNA R&S przyjrzę się w osobnym materiale.

FAQ dla nowego CCNA

W związku z tym, że zmieniają się zasady pojawi się sporo pytań. Odpowiedzmy sobie na te najważniejsze.

Q: Chciałem zacząć przygotowania do egzaminu CCNA 200-125 (w starej formule). Co zrobić?

A: Jeżeli uważasz, że zdążysz się przygotować i zdać przed 24 lutego 2020 roku to nie czekaj i zacznij już dziś! Jeżeli uważasz, że 9 miesięcy to za mało czasu to i tak zacznij naukę już dziś. Zakres tematyczny nowego CCNA będzie w większości pokrywał się z obecną wersją egzaminu. Wobec tego po wejściu w życie nowego egzaminu 200-301 będziesz musiał się tylko douczyć nowych tematów, których nie będzie zbyt wiele.

Q: Zdałem ICND1 i posiadam certyfikat CCENT. Chcę zrobić CCNA R&S. Co zrobić?

Weź się w garść i zdaj ICND2 przed 24 lutego 2020 roku. Jeżeli tego nie zrobisz to Twój wysiłek włożony w zdanie ICND1 pójdzie na marne ponieważ będziesz musiał zdać nowy egzamin 200-301 w celu uzyskania CCNA.

Q: Posiadam obecny certyfikat CCNA R&S. Co zmiany oznaczają dla mnie?

Nie martw się, Twój certyfikat zostanie przekonwertowany na „nowy” CCNA. Nie musisz podejmować żadnych kroków.

Q: Posiadam CCNA Wireless / Security lub jakikolwiek inny certyfikat z poziomu Associate poza certyfikatem CCNA R&S. Co w mojej sytuacji?

A: Twój certyfikat zostanie przekonwertowany na „nowy” CCNA oraz otrzymasz od Cisco badge (Acclaim) potwierdzający Twoją znajomość danej technologii (np. badge Wireless w przypadku konwertowania CCNA Wireless).

Q: Czy zmienia się okres ważności certyfikatów Associate? Jak często trzeba recertyfikować?

A: Zgodnie z nowym recertification policy okres ważności nie ulega zmianie i wynosi 3 lata.

Zmiany na poziomie Professional

Mamy za sobą omówienie poziomu Associate. Przyjrzyjmy się ścieżce Professional gdzie zmian jest więcej. Nie będę tutaj omawiał certyfikacji, które nie ulegają zasadniczej zmianie.

Tak jak wspomniałem wcześniej, zniknęły CCNP Cloud, Routing & Switching, Wireless oraz CCDE. W ich miejsce pojawił się za to CCNP Enterprise.

Co nowego w CCNP Enterprise?

Kluczowa informacja: nie będzie już wymagany CCNA aby zdobyć jakikolwiek certyfikat CCNP!

W celu uzyskania certyfikatu CCNP Enterprise będziemy musieli zdać dwa (nie trzy jak dotychczas) egzaminy. Będzie to egzamin „core” oraz egzamin „concentration”.

Core

Pierwszy egzamin, który będzie obligatoryjny to ENCOR 300-401 (Implementing and Operating Cisco Enterprise Network Core Technologies). Obejmował on będzie swoim zakresem podstawowe technologie typu Enterprise na poziomie Professional, takie jak:

 • dual stack (IPv4 + IPv6),
 • architecture,
 • virtualization,
 • infrastrucutre,
 • network assurance,
 • security,
 • automation.

Concentration

Drugi egzamin do uzyskania CCNP Enterprise będziemy mogli sobie dobrać do własnych potrzeb. Do wyboru będzie 6 nowych egzaminów:

 1. Implementing Cisco Enterprise Advanced Routing and Services v1.0 (ENARSI 300-410)
 2. Implementing Cisco SD-WAN Solutions (ENSDWI 300-415)
 3. Designing Cisco Enterprise Networks (ENSLD 300-420)
 4. Designing Cisco Enterprise Wireless Networks (ENWLSD 300-425)
 5. Implementing Cisco Enterprise Wireless Networks (ENWLSI 300-430)
 6. Automating and Programming Cisco Enterprise Solutions (ENAUTO 300-435)

Widzimy zatem, że drugi egzamin będziemy wybierać według kryterium własnego doświadczenia i obszaru tematycznego, w którym pracujemy.

Zajmujesz się głównie wdrażaniem sieci bezprzewodowych? Zdajesz ENCOR + ENWLSI i dostajesz Twój certyfikat CCNP Enterprise.

Skupiasz się w pracy bardziej na automatyzacji? Zdajesz ENCOR + ENAUTO i dostajesz Twój certyfikat CCNP Enterprise.

I tak dalej. Czyli to tutaj między innymi Cisco „schowało” CCNP Wireless oraz CCDP 😉

Co z pozostałymi certyfikatami ze ścieżki Professional?

Poza CCNP Enterprise mamy również pozostałe, „stare” ścieżki:

 • Collaboration,
 • Data Center,
 • Security,
 • Service Provider.

Czy zmieniają się zasady w ich przypadku? Tak. W przypadku każdej z tych ścieżek będzie wdrożony podobny model jak w przypadku CCNP Enterprise. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie CCNP Security.

Aby uzyskać CCNP Security trzeba będzie zdać egzamin „core”:

 • Implementing and Operating Cisco Security Core Technologies (SCOR 300-701)

oraz jeden egzamin typu „concentration” z poniższej listy:

 • Securing Networks with Cisco Firepower (SNCF 300-710),
 • Implementing and Configuring Cisco Identity Services Engine (SISE 300-715),
 • Securing Email with Cisco Email Security Appliance (SESA 300-720),
 • Securing the Web with Cisco Web Security Appliance (SWSA 300-725),
 • Implementing Secure Solutions with Virtual Private Networks (SVPN 300-730),
 • Automating and Programming Cisco Security Solutions (SAUTO 300-735).

Widzimy zatem, że sytuacja jest analogiczna jak w przypadku CCNP Enterprise. Podobnie ma się sprawa przy CCNP Collaboration, CCNP Data Center oraz CCNP Service Provider. Każda z tych ścieżek ma własny egzamin core oraz zestaw kilku (3-6) egzaminów kompozytowych do wyboru.

FAQ dla nowego CCNP Enterprise

Tutaj pytań może pojawić się o wiele więcej niż w przypadku CCNA bo i zmiany są o wiele bardziej złożone.

Q: Chcę mieć CCNP R&S ale jeszcze nie mam żadnego certyfikatu Cisco. Co robić?

A: Zacznij naukę i przygotowania do CCNA R&S w starej formule. Jeżeli uda Ci się zdać przed 24 lutego 2020 roku – świetnie. Potem podejdziesz do CCNP Enterprise w nowej formule. Jeżeli nie zdążysz zdać starego CCNA R&S to douczysz się nowych tematów i będziesz kontynuować certyfikację już po 24.02. Na pewno odpuść myśli o zdaniu CCNA R&S oraz trzech egzaminów potrzebnych na obecne CCNP R&S w trakcie 9 miesięcy. Hardcore.

Q: Mam CCNA R&S i chciałem zacząć się przygotowywać do CCNP R&S. Co robić?

A: Aby dostać CCPN R&S musisz zdać trzy egzaminy: ROUTE, SWITCH oraz TSHOOT. Jeżeli jesteś w stanie zrobić to w ciągu 9 miesięcy – go for it. Jeżeli uda Ci się zdać tylko jeden lub dwa egzaminy to się nie martw. Nie przepadną. Odpowiedzi na te wątpliwości znajdziesz poniżej:

Q: Nie zdążyłem zdać wszystkich trzech egzaminów od CCNP R&S przed 24 lutego. Co zrobić?

A: Spokojnie, Twój wysiłek nie pójdzie na marne! Skorzystaj z Migration Toola przygotowanego przez Cisco. Scenariuszy jest kilka więc jeżeli informacje podawane przez Migration Toola nie są dla Ciebie klarowne to nie wahaj się i zostaw komentarz. Doradzimy!

Q: Jestem w trakcie przygotowań do CCNP Wireless lub CCDP. Co ze mną?

A: Dla Ciebie Cisco również przygotowało Migration Toole. Mamy zatem Migration Tool dla CCNP Wireless oraz Migration Tool dla CCDP. Jeżeli coś nie jest jasne – zostaw komentarz i pomożemy.

Q: Mam już dowolny certyfikat na poziomie CCNP. Co robić?

A: Nic 🙂 W Twoim przypadku obecny certyfikat zostanie przekonwertowany na nowy certyfikat po 24 lutego.

Q: Czy zmienia się okres ważności certyfikatów Professional? Jak często trzeba recertyfikować?

A: Zgodnie z nowym recertification policy okres ważności nie ulega zmianie i wynosi 3 lata.

Zmiany na poziomie Expert

Zmiany dotkną również ścieżki Expert. Według mnie na plus. CCIE Wireless oraz CCIE Routing & Switching zostają przemianowane na CCIE Enterprise Wireless oraz CCIE Enterprise Infrastructure. Co się zmienia w tych certyfikacjach?

Co nowego w CCIE Enterprise Infrastructure/Wireless?

Zmiana, która osobiście podoba mi się najbardziej to zastąpienie obecnego egzaminu CCIE Written egzaminem… ENCOR 300-401! Tak – to ten sam egzamin, który zdajemy na poziomie Professional w celu uzyskania CCNP Enterpise! Aby zdobyć CCIE Enterprise Infrastracture wystarczy zatem podejść „tylko” do laba 😉

Podobnie sprawa ma się w przypadku CCIE Enterprise Wireless. Mając zdany ENCOR wystarczy podejść do laba CCIE Enterprise Wireless.

Co z pozostałymi certyfikatami na poziomie Expert?

Tutaj wzorzec będzie ten sam jak powyżej. Zatem do uzyskania CCIE Security trzeba będzie mieć zdany egzamin core ze ścieżki CCNP Security a następnie podejść do dedykowanego laba. Sytuacja jest analogiczna w pozostałych przypadkach.

FAQ dla nowego CCIE Enterprise Infrastructure/Wireless

Tutaj zmian nie ma już tak wiele, a więc sprawy są bardziej klarowne.

Q: Mam CCNP R&S / Wireless i chcę zrobić CCIE. Przygotowywać się?

A: Jak najbardziej! Optymalnie będzie jeżeli zdążysz zdać obecny egzamin pisemny przed 24 lutego 2020 roku. Jeżeli to zrobisz to po tej dacie będziesz musiał tylko podjeść do nowego laba. Kto wie, może nawet zdążysz zdać starego laba przed 24 lutego? Jeżeli nie zdasz egzaminu pisemnego przed 24 lutego to po tym terminie będziesz musiał zdać nowy egzamin ENCOR + laba.

Q: Mam za sobą egzamin pisemny (Written) i przygotowuję się do laba. Co robić?

A: Najlepiej jeżeli zdasz laba przed 24 lutego 2020 roku w obecnej wersji. Jeżeli nie zdążysz to po tym terminie będziesz musiał podejść do nowego laba.

Q: Posiadam obecnie CCIE. Co ze mną?

A: Twój CCIE zostanie przekonwertowany na nowy odpowiednik po 24 lutego.

Q: Czy zmienia się okres ważności certyfikatów Expert? Jak często trzeba recertyfikować?

A: Zgodnie z nowym recertification policy okres ważności wynosi 3 lata. Mamy zatem zmianę na lepsze bo wcześniej trzeba było się recertyfikować co dwa lata 🙂

ADNOTACJA 24.08.2019: Okazuje się, że CCIE od zawsze było ważne 3 lata – po prostu po dwóch latach przechodziło w stan uśpienia (suspended). Co za tym idzie można się recertyfikować między drugim a trzecim rokiem od poprzedniego zdania, dopiero po upłynięciu trzech lat tracimy certyfikat permanentnie. Podziękowania dla Marcina Zadury za tą cenną uwagę!

Pozostałe wątki

Zmian jest sporo i nie sposób opisać je w pojedynczym artykule. Postarałem się tutaj poruszyć wszystko to, co wydaje mi się kluczowe.

Certyfikacja DevNet

Nie wspomniałem tutaj ani słowem o nowej certyfikacji DevNet. Odsyłam zatem do lektury. Nie dziwi mnie, że Cisco poszło w tym kierunku. NetDevOps rozwija się coraz bardziej o czym zresztą pisałem w dedykowanym artykule:

>> Przeczytaj: Automatyzacja sieci – droga od network engineer’a do netdevops’a <<

Odpowiedzi na pozostałe pytania

Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie w tym artykule? Zostaw komentarz to pomożemy! Ewentualnie zachęcamy do lektury FAQ przygotowanego przez Cisco.

Ciekaw jestem Twojej opinii. Co sądzisz o zmianach wprowadzonych przez Cisco?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 14

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Damian Michalak
Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci