Cisco aktualizuje CCNA 200-301 do wersji 1.1! Co się zmieni?

Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski Skomentuj

Panie i Panowie, przed Wami – CCNA v1.1! To najważniejsza informacja przekazana przez Cisco w ostatniej aktualizacji ich ścieżki certyfikacyjnej. Sprawdźmy, co nowego znajdziemy w zakresie egzaminu CCNA, a także co jeszcze w planach ma Cisco na najbliższe miesiące.

Nowy CCNA

Ta informacja na pewno najbardziej przykuwa wzrok osób właśnie przygotowujących się do zdawania egzaminu CCNA. Zatem na wstępie uspokajamy, ponieważ:

  • ostatnim dniem na zdanie CCNA v1.0 będzie 19. sierpnia 2024,
  • nowa wersja CCNA v1.1 będzie obowiązywać od 20. sierpnia 2024,
  • aktualizacja jest bardziej kosmetyką, niż wywróceniem wszystkiego do góry nogami, a samo Cisco określa ją mianem Minor Update.

Co zatem się zmienia? Poniższa tabela wskazuje zmiany dokonane w CCNA v1.1 względem CCNA v1.0.

Zmiany te dokonywane są podczas standardowego cyklu aktualizacyjnego, nie są zatem wprowadzane z dużą presją czasową. Cisco wykorzystuje tę okazję do wprowadzenia nowych pojęć z zakresu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, automatyzacji, a także zarządzania siecią z poziomu chmury. Co ciekawe, na poziomie CCNA pojawią się także nowe zagadnienia z obszaru STP (Spanning Tree Protocol), które dotychczas kojarzyły się z poziomiem CCNP. Cóż, STP wiecznie żywy!

Pełny zakres tematyczny dostępny jest tutaj.

Co istotne, nie zmienia się kod samego egzaminu CCNA. Będzie to nadal CCNA 200-301.

Nowy egzamin koncentryczny

W ścieżce Enterprise pojawił się nowy egzamin koncentryczny. Mowa o 300-445 ENNA v1.0, czyli „The Designing and Implementing Enterprise Network Assurance”. Dotyczy on platform wspomagających monitorowanie sieci Cisco, zbierania danych przy użyciu narzędzi typu Thousand Eyes, a także wyświetlania zdobytych informacji i generowania automatycznych alarmów.

Dostępny jest już oficjalny zakres tematyczny tego egzaminu, a możliwość zdawania go zostanie uruchomiona 20. maja 2024. Podobnie do pozostałych egzaminów koncentrycznych, jego zdobycie można połączyć ze zdaniem egzaminu Cisco Enterprise Core (ENCOR) w celu uzyskania pełnej certyfikacji CCNP Enterprise.

Pozostałe egzaminy poziomu CCNP/CCIE Enterprise

W tym cyklu aktualizacji Cisco nie wprowadziło zmian w zakresie już dostępnych egzaminów z poziomu CCNP i CCIE Enterprise.

Bądź na bieżąco ze zmianami

Cisco regularnie dba o aktualizowanie zakresu tematycznego swoich certyfikatów. Monitorujemy takie zmiany i informujemy o nich w naszym NSSletterze – mailingu dla sieciowców głodnych wiedzy.

Dołączając uzyskasz dostęp również do archiwum – tematykę tego artykułu rozszerzyliśmy w NSSletterze 045. Rozwiń swoją wiedzę już teraz i zapisz się używając formularza poniżej.

Zostaw komentarz
Otrzymuj powiadomienia z tej dyskusji
Powiadom mnie o
guest

0 - Ilość komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments