Od czego zacząć drogę do wysokich zarobków?

Amadeusz Jakóbczak
Amadeusz Jakóbczak 1 komentarz

W życiu stawiamy sobie różne cele, a kiedy uda nam się jakiś zrealizować czujemy satysfakcję. Jeżeli nasz cel był ambitny, to poza tym przyjemnym uczuciem spełnienia możemy znacząco zmienić swoje życie. Jednym z takich celów może być osiągnięcie ponadprzeciętnych zarobków. Wysokie zarobki, poza satysfakcją i podnoszeniem poziomu życia, ułatwiają realizację innych naszych planów.

Skoro już postanowiliśmy odnieść finansowy sukces to mierzmy wysoko! Myślę, że dobrym i odpowiednio ambitnym celem jest dostanie się do dziesiątego decylu w rozkładzie zarobków w naszej branży, tzn. zarabianie więcej niż 90% ludzi na podobnym stanowisku.

Realizacja każdego wielkiego celu zaczyna się od pierwszego kroku, a dobry plan to już połowa sukcesu.

Realizacja każdego wielkiego celu zaczyna się od pierwszego kroku, a dobry plan to już połowa sukcesu.

W tym artykule powiem od czego należy zacząć i jak ułożyć plan aby osiągnąć finansowy sukces.

Cykl artykułów „Co Zrobić, Żeby Dużo Zarabiać?”

Artykuły publikowane w ramach cyklu “Co Zrobić, Żeby Dużo Zarabiać?” można czytać niezależnie, ale najlepsze efekty osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących artykułów:

  1. Kiedy mogę powiedzieć, że dużo zarabiam?
  2. Od czego zależy wysokość wynagrodzenia?
  3. Od czego zacząć drogę do wysokich zarobków?
  4. Zarabiam dużo – co dalej?

Kompetencje

W drugim artykule naszej serii opisałem od czego zależy wysokość wynagrodzenia. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem były kompetencje. Jeżeli chcemy dostać duże pieniądze za naszą pracę to musi ona być tego warta. Musimy się zastanowić co zrobić aby nasze umiejętności były więcej warte dla pracodawców. Jeżeli pracujemy w branży IT to mamy ułatwione zadanie – istnieje wiele konkretnych ścieżek certyfikacji, które pomogą nam sprecyzować czego powinniśmy się nauczyć, a Internet jest pełen materiałów do nauki.

Nie wszyscy jednak pracują w IT, a czasem nawet my nie jesteśmy pewni czego właściwie powinniśmy się uczyć. Jednym z najlepszych sposobów by dowiedzieć się co powinniśmy umieć jest wybranie kilku ofert pracy, które wydają nam się najciekawsze i wypisanie sobie wszystkich wymagań podanych w tych ogłoszeniach. Sprawdzamy jakie wymagania pojawiają się najczęściej i oto mamy listę technologii, programów i kompetencji, które są wymagane przez firmy w których chcielibyśmy pracować.

Mając taką listę nie pozostaje nam nic innego jak przekopanie Internetu w poszukiwaniu kursów, poradników i książek, które pomogą nam zgłębić te zagadnienia. Najlepiej zacząć od darmowych źródeł takich jak YouTube czy blogi tematyczne jak ten 😊 To niesamowite jak wiele można znaleźć darmowych tutoriali, kursów czy tekstów uczących obsługi różnych programów, dlatego zawsze najpierw należy zacząć od nich.

Po przejrzeniu darmowych źródeł warto odwiedzić platformy z płatnymi kursami takimi jak udemy.com. Często korzystając z promocji możemy za parę złotych kupić bardzo wartościowe materiały.

Czasem umiejętności jakie chcemy nabyć są na tyle specyficzne, że jedynym sposobem jest zapisanie się na kilkudniowy albo kilkutygodniowy kurs. Będzie wiązało się to z większymi kosztami, ale pamiętajmy, że nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w siebie.

Podnoszenie kompetencji to nie tylko kursy i szkolenia, ale też praca nad sobą. Jeżeli często zapominamy o jakichś rzeczach, które mieliśmy zrobić, musimy wypracować sobie system robienia notatek i zacząć prowadzić listę rzeczy do zrobienia. Punktualne przychodzenie do pracy czy nie spóźnianie się na spotkania to są drobne rzeczy, które budują naszą pozycję dobrego pracownika.

Pamiętaj – chcesz dużo zarabiać to musisz być wart wysokiego wynagrodzenia. Musisz konsekwentnie budować tą wartość stając się coraz lepszym w tym co robisz. Taka konsekwencja w dłuższym terminie przyniesie niezwykły rezultat w postaci wysokich zarobków, gwarantuję!

Ostatnim i prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem podnoszenia kompetencji jest aktywne szukanie nowych wyzwań. Jeżeli w Twojej firmie pojawi się jakiś nowy projekt to zgłoś się na ochotnika aby wziąć w nim udział. Jeżeli szef daje Ci nowe, trudne obowiązki i nie jest to jakaś powtarzalna, nudna praca, ale wyzwanie, które będzie wymagało Twojego zaangażowania to nie narzekaj tylko zabierz się do roboty!

Szukając pracy zwracaj uwagę czy firma korzysta z nowoczesnych narzędzi i nowych rozwiązań. Warto wybrać trochę niższą pensję jeżeli będziemy mieli okazję pracować z topowym sprzętem i załapać się na wznoszącą falę nowego trendu na rynku. Dzięki temu już po 1-2 latach pracy w takim miejscu dzięki naszym unikalnym kompetencjom możemy znaleźć pracę nawet z dwukrotnie wyższym wynagrodzeniem.

Odpowiedni moment, właściwa firma

Większość ludzi idąc po podwyżkę czy szukając nowej pracy ogranicza się do stawiania swoich wymagań i próby udowodnienia swojej wartości. Zapominamy jednak, że stosunek pracy ma dwie strony a nasze wymagania są konfrontowane nie tylko z oczekiwaniami, ale również możliwościami pracodawcy. Dlatego warto zadać sobie pytanie: Czy tę firmę stać aby spełnić moje wymagania? Czy mój przełożony ma budżet, który mógłby przeznaczyć na moją podwyżkę?

Choćbyśmy byli najlepszym i najbardziej zasłużonym pracownikiem w dziale, ale słyszymy, że są cięcia w budżecie albo firma nie wypracowała odpowiednich zysków, z naszej podwyżki nic nie będzie. Oczywiście są firmy, które permanentnie utrzymują atmosferę „słabych wyników” aby zniechęcić pracowników do próśb o podwyżki. Jeżeli zorientujemy się, że nasza firma stosuje takie praktyki najlepszą (a właściwie jedyną) metodą jest postawienie ultimatum, w międzyczasie szukając już nowej pracy.

Obserwuj co się dzieje, słuchaj co kierownicy i managerowie mówią o sytuacji finansowej. Idź po podwyżkę kiedy słyszysz, że jest dobrze, a firma szuka nowych pracowników do Twojego działu. Oczywiście dbając wcześniej o opinię dobrego, sumiennego i ambitnego pracownika.

Nie będę się rozpisywał na temat starań o podwyżkę. Z doświadczenia wiem, że to bardzo długa, trudna i nieefektywna droga do wysokich zarobków. Jeżeli masz to szczęście i pracujesz w jednej z nielicznych dobrych firm, która docenia wartościowych pracowników to już same kompetencje i zaangażowanie wystarczą aby osiągnąć dobre pieniądze.

W naszej polskiej rzeczywistości, gdzie wzrost płac w sektorze dużych przedsiębiorstw niefinansowych sięgnął w 2018 7,5% a w niektórych branżach nawet ponad 10%, wiele firm nie nadąża za zmianami na rynku. Zwłaszcza duże organizacje, gdzie bezwładność decyzyjna trwa nawet kilka lat, po jakimś czasie okazują się proponować śmiesznie niskie stawki w porównaniu do konkurencji.

Właśnie dlatego w Polsce, zwłaszcza w IT, obserwujemy zjawisko kiedy to nowi pracownicy zarabiają znacząco więcej niż starsi, doświadczeni koledzy. Głównie z tego powodu najlepszym sposobem na uzyskanie zdecydowanie wyższej pensji jest zmiana pracy.

Do szukania pracy należy podejść metodycznie. Najpierw opracować plan, przygotować się i przejść do realizacji. Przedstawię tutaj moją propozycję, ale pamiętaj żeby stworzyć własny plan skrojony pod Twoją branżę i sytuację.

Zacznę od tego co już pisałem wcześniej: traktuj swoją pracę jako towar wysokiej jakości, który chcesz drogo sprzedać. Luksusowe towary mają to do siebie, że są dobrze eksponowane i reklamowane.

To samo musisz zrobić ze swoimi usługami. Poświęć czas i dopracuj swój profil na LinkedIn aby wyglądał profesjonalnie. Nie ograniczaj się do jednego portalu, załóż też profil na goldenline.pl i pracuj.pl . Czym bardziej będziesz widoczny w Internecie tym lepiej. O dobrym CV nie będę wspominał bo to oczywiste.

Szukając pracy nie ograniczaj się do jednego portalu. Przeglądaj co najmniej kilka portali 2-3 razy w tygodniu.

Jeżeli jakieś ogłoszenie nas zainteresuje warto sprawdzić opinie o danej firmie na goldenline.pl, gowork.pl czy na forach branżowych. Jeżeli widzimy, że większość ludzi narzeka na wynagrodzenie to możemy śmiało założyć, że dana firma ma problemy z dostosowaniem się do obecnych stawek na rynku i od razu ją odrzucić.

À propos portali i forów branżowych, to właśnie tam często można znaleźć najlepsze oferty. Jeżeli jesteś sieciowcem na pewno znane Ci jest forum ccie.pl – to absolutnie niezbędne źródło informacji dla każdego inżyniera sieci w Polsce.

Pamiętaj – czym mniej zależy Ci na znalezieniu nowej pracy tym lepiej. Jeżeli już odszedłeś z obecnej pracy i chcesz szybko znaleźć nową to będzie Ci bardzo trudno znaleźć tę najlepiej płatną. Pośpiech jest bardzo niewskazany. Idealna sytuacja jest wtedy gdy masz pracę którą lubisz i spokojnie szukasz okazji. Zdecydowana większość ludzi nie szuka pracy kiedy nie musi. Jeżeli chcesz naprawdę dużo zarabiać, musisz szukać cały czas, chociażby pasywnie rozmawiając z rekruterami, którzy się do Ciebie zgłaszają.

Tak, to męczące i wymaga wysiłku. Ale czy nie mówiłem, że nie będzie łatwo?

Wykorzystanie informacji

Jeżeli dobrze odrobiliśmy pracę domową to wiemy jakie są stawki na rynku. Idąc na rozmowę rekrutacyjną miejmy zawsze wcześniej przygotowaną kwotę jaką chcemy osiągnąć i ile ewentualnie możemy zejść. Koniecznie musimy to skalkulować na spokojnie w domu, ponieważ podczas rozmowy kiedy przyjdą emocję może być ciężko. Dlatego trzeba trzymać się wcześniej przygotowanego planu. W negocjacjach obowiązuje pewien savoir-vivre. Jedną z naczelnych zasad jest to, że o pieniądzach rozmawia się na samym końcu. Należy przestrzegać tej zasady i nawet jak idziemy po podwyżkę zacząć rozmowę od spraw bieżących, subtelnie wplatając nasze zasługi w ostatnie osiągnięcia firmy czy zrealizowane cele. Podczas rozmowy o pracę najważniejsze jest dobrze się zaprezentować. Jeżeli mamy tremę dobrze jest poćwiczyć w domu na głos to co chcielibyśmy powiedzieć.

Należy pamiętać, że to jaką stawkę ustalimy podczas pierwszej rozmowy, ustawia nas na pewnej pozycji. Będzie to punkt wyjścia do przyszłych rozmów. Jeżeli ustawimy poprzeczkę zbyt nisko to może zająć nam lata pracy i kilka podwyżek zanim dojdziemy do poziomu, który moglibyśmy osiągnąć od razu. Dlatego tak ważne jest dobre rozeznanie w stawkach na rynku aby trafić jak najbliżej maksimum już przy pierwszej rozmowie.

Nie zapominajmy również, że po drugiej stronie też znajduje się osoba. Musimy być nie tylko profesjonalni, ale również wzbudzić zaufanie i sympatię. Jeżeli ktoś wyrobi sobie o nas negatywną opinię to nie pomoże nawet najlepsze CV.

Należy zwracać uwagę na drobne rzeczy takie jak punktualne przychodzenie na spotkanie, odbieranie telefonów, oddzwanianie kiedy nie zdążyliśmy odebrać, odpisywanie na maile. Te rady wydają się banalne, ale po rozmowie z wieloma rekruterkami mogę śmiało powiedzieć, że ogromna liczba ludzi nie przywiązuje do tego wagi i wykazuje niesłychaną ignorancję. Podchodząc należycie do procesu rekrutacji od samego początku już wyróżniasz się spośród innych kandydatów.

Aby znaleźć właściwą firmę z wysokim wynagrodzeniem należy uświadomić sobie jedną bardzo ważną rzecz: nasza praca dla danej firmy to umowa biznesowa, w której obie strony odnoszą korzyści. Nie traktujmy pracodawcy jako kogoś, kto wyświadcza nam przysługę dając nam pracę. My świadczymy usługę, za którą firma wypłaca nam należyte, wcześniej umówione wynagrodzenie. Jest to relacja partnerska. Przychodząc na rozmowę wykazujemy chęć podjęcia pracy, a firma chęć zatrudnienia nas, ale jeżeli nie dojdziemy do porozumienia to do czasu podpisania dokumentów każda ze stron może się wycofać.

Traktuj pracodawcę po partnersku i oczekuj od niego tego samego.

W tym artykule starałem się wymienić wszystkie najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Oczywiście nie wszystko co napisałem będzie dotyczyć Twojej sytuacji dlatego zachęcam do wypisania sobie w punktach tych rad, które są właściwe w Twoim konkretnym przypadku i pracy nad wdrażaniem ich w życie. Pamiętaj, większość ludzi nie podejmuje większego wysiłku aby znacząco zwiększać swoje wynagrodzenie, czekają aż ktoś ich doceni i zaproponuje im lepsze zarobki. Nie bądź jak większość, nie czekaj! Nikt nie da Ci takiej podwyżki jaką sam możesz wywalczyć. Nikt nie znajdzie za Ciebie bardzo dobrze płatnej pracy. Sam musisz to zrobić.

Pamiętaj, droga do wysokich zarobków to nie sprint, to maraton.

Dobre planowanie i konsekwencja to gwarancja sukcesu. Nie inaczej jest w przypadku wysokich zarobków. Jestem pewien, że uda Ci się je osiągnąć, dlatego już dzisiaj zapraszam Cię do kolejnej części – „Co robić, kiedy w końcu dużo zarabiasz?” – publikacja 7. lutego.

A co w Twojej opinii stanowi największy problem w staraniu się o zwiększanie zarobków?

1 komentarz
Otrzymuj powiadomienia z tej dyskusji
Powiadom mnie o
guest

1 Komentarz
Sortuj wg najlepszych
Sortuj wg najnowszych Sortuj wg najstarszych
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Dobry artykuł i szczególnie przydatna rada:
„Pamiętaj, większość ludzi nie podejmuje większego wysiłku aby znacząco zwiększać swoje wynagrodzenie, czekają aż ktoś ich doceni i zaproponuje im lepsze zarobki. Nie bądź jak większość, nie czekaj!”, – żebym tylko potrafił z niej skorzystać. 🙂
Pozdrawiam