ARP (Address Resolution Protocol) – Zastosowanie i działanie

Sieci komputerowe to w dużym uproszczeniu nic innego jak zbiór współgrających ze sobą protokołów. To właśnie interakcje między nimi pozwalają nam na przeprowadzenie skutecznej komunikacji w obu kierunkach.

We wczesnych fazach nauki sieci poznajemy zazwyczaj modele sieciowe OSI oraz TCP/IP i dowiadujemy się, że najpowszechniejszym protokołem warstwy drugiej stosu sieciowego jest Ethernet. Ethernet z kolei opiera swoje działanie w bardzo dużym stopniu na ARP, któremu dziś przyjrzymy się nieco bliżej.

Omówienie praktyczne i teoretyczne

ARP, czyli Address Resolution Protocol to jeden z kluczowych protokołów umożliwiających nam komunikację w sieciach rozgłoszeniowych, których to koronnym przedstawicielem jest Ethernet. Technologia ta mocno wyewoluowała od momentu powstania w 1976 roku lecz podstawowe zasady nadal pozostają te same. Zaczęliśmy od łączenia naszych urządzeń kablami koncentrycznymi, zastępując je następnie hubami aż doszliśmy do stanu obecnego, w którym główny punkt przyłączeniowy do sieci stanowią przełączniki (switche). We wszystkich tych scenariuszach używany jest protokół ARP. Ba! Stosowany on jest nawet wtedy gdy połączymy dwa komputery kablem bezpośrednio ze sobą. Spójrzmy na przykład:

Przykładowy scenariusz

Upraszczamy nasz scenariusz jak tylko się da. Nie mamy tutaj do czynienia z serwerem DHCP, a adresy IP ustawione są statycznie. W obu przypadkach jako adres bramy domyślnej wpisano 192.168.1.10, ale jest to w tym przykładzie nieistotne ponieważ oba te urządzenia znajdują się w tej samej podsieci. Komunikacja za pośrednictwem bramy domyślnej nie będzie zatem wymagana. Ponadto adresy MAC zostały uproszczone w sposób, który pozwoli nam swobodniej analizować przykładowy scenariusz.

Ustawiony statycznie adres IP
Ustawiony statycznie adres IP

Gdy komputery zechcą się ze sobą skomunikować to wiemy, że zostanie utworzony pakiet IP zawierający adres źródłowy Klienta 1 oraz adres docelowy Klienta 2 (zawsze wychodzimy z założenia, że adres warstwy 3 – IP – jest znany). Pakiet IP następnie zostanie zenkapsulowany w ramkę Ethernet w celu dostarczenia jej za pośrednictwem segmentu sieci w warstwie drugiej. Stworzona ramka będzie zawierała adres źródłowy Klienta 1 oraz adres docelowy Klienta 2.

I tutaj pojawia się pytanie – skąd Klient 1 wie jaki jest docelowy adres MAC Klienta 2? W tym momencie z odpowiedzią przychodzi właśnie protokół ARP. Spójrzmy na przykład, w którym Klient 1 chce spingować Klienta 2:

Klient 1 próbujący spingować Klienta 2

Wiadomość ICMP Echo (niebieska) jest w takiej sytuacji enkapsulowana w pakiet IP (zielony) – oba adresy (źródłowy i docelowy) są znane. Pakiet IP jest z kolei enkapsulowany w ramkę Ethernet (żółty) gdzie Klient 1 zna jedynie swój własny źródłowy adres MAC. Spróbujmy spingować Klienta 2:

Ping z Klienta 1 do Klienta 2
Ping z Klienta 1 do Klienta 2

I widzimy, że ping działa! Ale jak? W jaki sposób Klient 1 poznał adres MAC Klienta 2?

W tle zadziałał ARP. Przyjrzyjmy się jego działaniu.

Każde urządzenie sieciowe (router, switch, komputer, drukarka, telefon…) posiada w pamięci strukturę nazywaną tabelą ARP. Tabela ta jest bardzo prosta i zawiera mapowania adresów IP na odpowiadające im adresy MAC. Większość wpisów w tej tabeli będzie się pojawiała dynamicznie w procesie, który omówimy sobie już za chwilę. Mamy natomiast również możliwość umieszczania wpisów w tej tabeli ręcznie – będą to wtedy wpisy statyczne.

Na dowolnym hoście z systemem Windows możemy wyświetlić tablicę ARP za pomocą komendy arp -a:

Tabela ARP na hoście z systemem Windows
Tabela ARP na hoście z systemem Windows

Na przełącznikach i routerach Cisco działających na systemie IOS odpowiednikiem tej komendy będzie zazwyczaj show ip arp:

Tabela ARP na przełączniku Cisco
Tabela ARP na przełączniku Cisco

Wróćmy do naszego przykładu. W momencie, w którym chcemy spingować Klienta 2, Klient 1 sprawdza zawartość swojej tabeli ARP. Jeżeli jest to pierwsza od dłuższego czasu próba komunikacji między tymi hostami to tabela ta nie będzie zawierała odpowiedniego wpisu, który powiedziałby nam jaki jest adres MAC Klienta 2:

Brak wpisu w tabeli ARP dla Klienta 2 z IP 192.168.1.2
Brak wpisu w tabeli ARP dla Klienta 2 z IP 192.168.1.2

W takiej sytuacji Klient 1 wysyła w sieć ramkę ARP Request na adres docelowy MAC FF:FF:FF:FF:FF:FF. Widzimy zatem, że jest to ramka rozgłoszeniowa (broadcast). Ramka ta trafi więc do wszystkich hostów w domenie rozgłoszeniowej (jeżeli mamy sieć zbudowaną w oparciu o przełączniki to ramka ta rozpropaguje się po całej sieci LAN). Od tego momentu zacznę przedstawiać adresy MAC w formie skróconej żeby się nam wszystko ładnie zmieściło na obrazkach. ARP Request w naszym przykładzie będzie wyglądał następująco:

ARP Request z Klienta 1 do Klienta 2

Komunikat ARP Request (czerwony) zawiera w sobie informację o tym dla jakiego adresu IP (Target IP) poszukujemy odpowiadającego adresu MAC. Zauważ proszę, że pole Target MAC jest wypełnione na tym etapie samymi zerami.

Tak sformatowany ARP Request trafia do wszystkich hostów w danej domenie rozgłoszeniowej. W naszym przykładzie sprawa jest prosta, albowiem odbiorca może być tylko jeden. Każdy host, który otrzyma ARP Request zagląda w jego zawartość i sprawdza czy Target IP jest jego własnym adresem IP. Jeżeli są one identyczne to host ten zwróci odpowiedź – ARP Reply. Klient 2 otrzymując ARP Request zauważy w polu Target IP swój własny adres IP więc wygeneruje ARP Reply, wyglądający następująco:

ARP Reply z Klienta 2 do Klienta 1

Widzimy powyżej, że wygenerowana zostaje ramka od Klienta 2 do Klienta 1 (kolor żółty). Ramka ta zawiera komunikat ARP Reply (kolor czerwony), w którym mamy uzupełnioną informację o adresie MAC Klienta 2. Powoduje to, że gdy Klient 1 otrzymuje ARP Reply to dodaje on stosowne mapowanie do swojej tablicy ARP:

Wpis w tabeli ARP Klienta 1 dotyczący Klienta 2
Wpis w tabeli ARP Klienta 1 dotyczący Klienta 2

Dzięki protokołowi ARP Klient 1 posiada teraz kompletną informację potrzebną do wysłania pakietu ICMP Echo i spingowania Klienta 2:

Kompletny pakiet ICMP Echo od Klienta 1 do Klienta 2

Podsumowanie

Zauważ proszę, że Klient 2 będzie w stanie z powodzeniem natychmiast wysłać odpowiedź na pinga (ICMP Reply) ponieważ najprawdopodobniej będzie już posiadał w swojej tablicy ARP mapowanie IP na adres MAC dla Klienta 1. Jakim cudem? Dowiedział się tego mapowania w momencie gdy otrzymał omawiany w tym artykule ARP Request od Klienta 1 😉 Ponadto wszystkie potrzebne informacje do udzielenia odpowiedzi zwrotnej na pinga znajdują się również w otrzymanym ICMP Echo. Jak widzisz, urządzenia sieciowe non stop analizują to co otrzymują i wyłuskują potrzebne im informacje, w dynamiczny sposób wypełaniając m.in. tabelę ARP.

Na koniec ważna informacja: wpisy w tabeli ARP wygasają po czasie, który określamy jako cache timeout. Wartość ta może się różnić w zależności od urządzenia więc warto ją sprawdzić, ale generalnie w przypadku systemu IOS jest to 240 minut. Urządzenie sieciowe odlicza zatem czas dla każdego wpisu od 0 do 240 minut, a w przypadku pojawienia się na porcie jakiegoś ARP requestu licznik dla odpowiadającego mu wpisu się zeruje (źródło).

W tym miejscu bardzo istotna przestroga – nie mylmy wygasania wpisów w tablicy adresów MAC (aging-time – na większości urządzeń domyślnie 300 sekund) z wygasaniem wpisów w tablicy ARP (cache timeout). Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że sam popełniłem te faux pas w tym artykule, na co zwrócił uwagę w komentarzach Leon (dziękuję!).

Komentarze: 24
Otrzymuj powiadomienia z tej dyskusji
Powiadom mnie o
guest

24 - Ilość komentarzy
Sortuj wg najlepszych
Sortuj wg najnowszych Sortuj wg najstarszych
Inline Feedbacks
View all comments
RiFF
RiFF
5 lat temu

Hej, a może wspomnisz coś o Gratuitous ARP chyba że będziesz jeszcze rozwijał ten temat ?

RiFF
RiFF
5 lat temu
Odpowiedź do  Damian Michalak

Good Job 😉

Rty
Rty
5 lat temu

Bardzo dobre artykuły. Super strona.

Leon
Leon
4 lat temu

Hej, pomyliles czas aging-time mac z ARP cache timeout. Dla arp wynosi z tego co pamietam 240 min.

Przebrzydły Kaban
Przebrzydły Kaban
4 lat temu

Cześć 🙂
GARP nie jest wykorzystywany do wykrywania duplikatów adresów. Do tego są używane zapowiedzi i sondy ARP (probe i announcement ARP). Książkowy błąd powielany w szkołach i po forach.
Pozdrawiam!

Mariusz
Mariusz
3 lat temu

Co w przypadku jeżeli ustawie na routerze w ARP inny IP do adresu MAC a w serwerze DHCP przypisze do tego samego MACa inne IP? Mam router TP-LINK Archer C2 i mam tam mozliwość ustawienia stałego IP w DHCP i powiązania w ARP dla MAC/IP.

Darek
Darek
3 lat temu

Dlaczego komputery nie mogą się komunikować po adresie IP tylko potrzebują do wysłania pakietu adresu MAC? Przecież wysyłają ramkę do wszystkich hostów i ten właściwy się odzywa podając swój adres MAC. Czy nie wystarczyłaby odpowiedź, że został znaleziony bez podawania adresu MAC?

kolo
kolo
2 lat temu
Odpowiedź do  Damian Michalak

To nie do końca prawda jeśli w ogóle jakaś prawda. MAC ma głebsze znaczenie. Akceptacją ipków zajmuje się system operacyjny, mac leży nizej i pozwala ominąć ten problem. Czy np ICMP używa adresu IP? Pisanie że mac się uzywa tylko z powodów kompatybilości jest niezrozumieniem tematyki sieci.

kolo
kolo
2 lat temu
Odpowiedź do  kolo

tfu omawiany arp miał być nie icmp

Patryk
Patryk
1 rok temu
Odpowiedź do  Damian Michalak

A to nie jest tak, że MAC określa hop czyli zmienia się za każdym razem gdy przechodzi przez kolejne urządzenia a IP określa end to end czyli określa adresację początkową i końcową? Wybaczcie za małą precyzyjność ale jestem początkujący w tym temacie a nie było to wspomniane w dyskusji.

SpeX
SpeX
2 lat temu

A da się w drugą stronę? Czyli znająć MAC dostać IP urządzenia?

Pytam, bo z tego co zauważyłem np. z Mikrotick można się połączyć w sieci nie znająć jego IP, a jedynie adres MAC.

SpeX
SpeX
1 rok temu

Trochę inne pytanie, ale odnośnie przykładu. Wysłanie pinga tworzy wpis arp na te 240 min. Ale czemu nie tworzy się wpis, jak pingujemy inną podsieć czy sieć globalną?

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Źródło skąd zostało przepisane informacje odnośnie GARP-a:
https://wiki.wireshark.org/Gratuitous_ARP