Podstawowa konfiguracja RADIUS w IOS

Jakub Krawczyk
Jakub Krawczyk Skomentuj

Zapewnienie pełnej kontroli nad tym kto i w jaki sposób uzyskuje dostęp do systemów i zasobów jest istotnym element bezpieczeństwa sieci komputerowych. Warto w takim przypadku skorzystać z framework’a AAA. Jednym ze sposobów na jego wdrożenie jest zastosowanie serwera opartego o protokół RADIUS.  Sprawdźmy, jak możemy wykorzystać go na urządzeniach Cisco.

Dlaczego RADIUS?

AAA to akronim pochodzący od trzech angielskich słów: authentication, authorization, accounting. Pod tymi wyrazami kryją się funkcje istotne z punktu bezpieczeństwa sieci. Ich znaczenie opisaliśmy dokładnie w tym artykule. W skrócie natomiast można powiedzieć, że AAA to mechanizmy, które pozwalają kontrolować kto i w jaki sposób może korzystać z zasobów naszej sieci oraz umożliwiają monitorowanie tego dostępu.

Dwoma najczęściej wykorzystywanymi protokołami do implementacji AAA w sieciach są RADIUS i TACACS+. W tym materiale zajmiemy się pierwszym z nich.

Serwer AAA może pełnić różne funkcje. Jedną z funkcji serwera opartego o protokół RADIUS jest kontrola dostępu użytkowników, którzy chcą korzystać z naszej sieci. Rozwiązanie to może być wdrażane zarówno w sieciach przewodowych jak i WLAN. Nieco odmienną funkcją jest z kolei kontrolowanie dostępu administracyjnego na urządzeniach sieciowych. Właśnie tej drugiej funkcji przyjrzymy się bliżej i skonfigurujemy ją na urządzeniach.

Cykl artykułów o podstawach korzystania z IOS

Artykuły publikowane w ramach cyklu o IOS można czytać niezależnie, ale najlepsze efekty osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących artykułów:

  1. 1. Rodziny systemu Cisco IOS
  2. 2. Wersjonowanie IOS oraz IOS XE
  3. 3. Podstawy korzystania z IOS
  4. 4. ROMMON – wszystko co musisz wiedzieć
  5. 5. Jak sprawnie poruszać się po IOS
  6. 6. Podstawowa konfiguracja RADIUS w IOS PREMIUM
  7. 7. Konfiguracja banerów w IOS

Główną zaletą serwera AAA jest to, że posiada on centralną bazę, w której przechowywane są nazwy użytkowników oraz przypisane im hasła. Dzięki temu mamy zapewnioną scentralizowaną kontrolę nad tym kto uzyskuje dostęp do zasobów w sieci.

Lokalna konfiguracja kont użytkownika i haseł w przypadku dużych sieci korporacyjnych może okazać się koszmarem. Gdy ilość urządzeń sieciowych w firmie liczymy w setkach, to każdorazowa zmiana hasła lub dodanie nowego użytkownika paraliżowałaby pracę administratorów.

RADIUS stanowi rozwiązanie tego problemu. Nie tylko ułatwia pracę administratora, ale również sprawia, że zwiększa się poziom bezpieczeństwa w danej sieci.

Nielimitowany dostęp do wszystkich naszych treści
tylko w społeczności RouterRangers

Otwarty dostęp już od stycznia 2024.

Zostaw komentarz
Otrzymuj powiadomienia z tej dyskusji
Powiadom mnie o
guest

0 - Ilość komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments