ROMMON – wszystko co musisz wiedzieć

Każdy kto na co dzień pracuje z urządzeniami Cisco choć raz musiał trafić na ROMMON. Mogło się to stać intencjonalnie, w wyniku błędu, a być może nawet… przez przypadek. Do czego służy ROMMON? Jakie ma zastosowania? W czym może Ci pomóc? Na te i na inne pytania odpowiadam w tym artykule. Materiał jest dość obszerny i (mam nadzieję) kompleksowy. Jeśli czegoś brakuje – daj znać w komentarzu.

Czym jest ROMMON?

ROMMON to skrót od ROM (and. Read Only Memory) Monitor – czyli dosłownie tryb monitorowania pamięci stałej. Jest to dedykowane oprogramowanie odpowiedzialne za zainicjowanie pracy sprzętu sieciowego oraz załadowanie (ang. boot) obrazu systemu IOS.

Można się spotkać z innymi terminami opisującymi ROMMON, takimi jak: boot software, boot image lub boot helper.

ROMMON uruchamia się po interwencji administratora lub po wykryciu problemu z systemem operacyjnym IOS. Jest to byt odrębny od IOS i można go niezależnie aktualizować. W codziennej pracy jeżeli wszystko w sieci działa jak należy to ROMMON raczej się nie przyda. Natomiast warto wiedzieć jak sobie z nim radzić w przypadku awarii urządzenia bądź podczas wykonywania aktualizacji IOS do nowszej wersji.

https://www.instagram.com/p/CsBMs35K93o

Różnica między ROMMON a IOS

Należy pamiętać, że podstawowe zadania systemu IOS oraz ROMMON są zasadniczo różne.

IOS dostarcza pełnego zestawu narzędzi, aby skonfigurować i zarządzać urządzeniem sieciowym.

Z kolei ROMMON dostarcza tylko podstawowych narzędzi, aby umożliwić wykonywanie pewnych prostych zadań diagnostycznych i konfiguracyjnych, które pozwalają na przywrócenie urządzenia do poprawnej pracy w przypadku awarii IOS lub innych problemów.

Zastanawiasz się być może, czy możesz skonfigurować przełącznik lub router z poziomu ROMMON. Tak – jest to możliwe, aczkolwiek w BARDZO ograniczonym stopniu (co pokażą kolejne akapity).

Nielimitowany dostęp do wszystkich naszych treści
tylko w NSS+

Dołączając wspierasz naszą działalność.

Zostaw komentarz
Otrzymuj powiadomienia z tej dyskusji
Powiadom mnie o
guest

0 - Ilość komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments