Sporo się zmieniło od poprzedniego odcinka – mamy za sobą na dobrą sprawę rok życia w pandemicznej rzeczywistości. Wpłynęła ona oczywiście w różnym stopniu na poszczególne branże. Przyglądając się chociażby LinkedIn w poprzednich miesiącach, można było dostrzec zwiększoną ilość osób szukających pracę. Spora część tych zmian była z pewnością podyktowana właśnie COVIDem. Nie zmienia to faktu, że i tak nadal sporo osób zmienia pracę po prostu proaktywnie, a rozmowy ze znajomymi z branży sieciowej utwierdzają mnie w przekonaniu, że w większości uchowała się ona przed negatywnymi skutkami pandemii. W tym odcinku postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto zmieniać pracę w trakcie trwania pandemii, jak i również generalnie, gdyby jej nie było. Jakie czynniki wpływają na tego typu decyzje oraz jakie mogą być konsekwencje, zarówno te pozytywne jak i negatywne? Na te i inne pytania odpowiemy w tym odcinku.
Fizyczny lab może sprawić o wiele więcej frajdy jeżeli mamy do niego podłączone hosty końcowe, z poziomu których można generować ruch, odpalać Wiresharka itp. Raspberry Pi wydaje się być idealnym rozwiązaniem – ale czy na pewno? Sprawdźmy! Zapraszamy do materiału wideo!
Gdy w 2013 roku stawiałem pierwsze kroki w sieciach komputerowych, certyfikacja Cisco wydawała mi się być świętym Graalem tej branży. Oczywisty pierwszy krok – CCNA, wtedy jeszcze okraszony dopiskiem „Routing & Switching”. Czy czas poświęcony na przygotowanie do egzaminu i jego zdanie okazał się być dobrze zainwestowanym czasem z mojej perspektywy? Czy teraz, w 2020 roku, zwłaszcza w obliczu światowej pandemii, nadal warto rozważać taką ścieżkę kariery? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Trackowanie czasu w pracy bywa sporym wyzwaniem. Największy opór jest chyba związany z koniecznością ręcznego kalkulowania i wpisywania czasu spędzonego na pracy w złożonych i niezbyt przyjemnych w obsłudze narzędziach. Zresztą kto o tym pamięta? Będąc zmęczony koniecznością kalkulowania timesheetów na koniec każdego miesiąca zacząłem się rozglądać za rozwiązaniem tego problemu. I tak oto trafiłem na TimeFlip.
Zainteresowani polską sceną konferencyjną o tematyce sieciowej zapewne z niecierpliwością oczekiwali PLNOG24. Koronawirus zrobił swoje, ale Proidea (organizator konferencji) nie pozostaje dłużna – już wkrótce PLNOG Online! Ci z Was, którzy byli zarejestrowani na PLNOG24 otrzymali już mailowo darmowe wejściówki, natomiast dla wszystkich pozostałych są one dostępne w atrakcyjnej cenie 69zł.
PLNOG 24 to zdecydowanie konferencja telekomunikacyjna najwyższych lotów – na co zresztą wskazuje motyw tematyczny tejże edycji. Sieci 5G, security, Cloud, IoT, AI oraz debata oksfordzka pt. “Radio zastąpi kabel w telekomunikacji” – to tylko niektóre z tematów obecnych w agendzie wydarzenia. Jako Partner wydarzenia mamy dla Was zniżkę oraz podpowiedzi, czego zdecydowanie nie możecie przegapić w trakcie PLNOG! Na końcu tego wpisu również informacja o konkursie, w którym do wygrania darmowa wejściówka na to wydarzenie!
Pierwszy pełny rok w dwuosobowym składzie za nami! Wyniki przerosły nasze najśmielsze oczekiwania i jeśli mielibyśmy wyciągnąć jedną, jedyną lekcję z intensywnie przepracowanych 365. dni to byłaby ona jedna – regularność to podstawa. Wszystkie zauważalne okresy wzrostu były poparte regularnym cyklem publikacyjnym, dbaniem o media społecznościowe i przywiązywaniem uwagi do cyklicznego wypuszczania nowych treści. I odwrotnie – spadki wiązały się z okresami, gdy wspomniana regularność była zaburzona. Rok 2019 będzie świetnym benchmarkiem dla tego co nadchodzi w roku 2020 🙂
Jakiś czas temu otrzymałem od jednego z Czytelników ciekawy scenariusz do przelabowania i wytłumaczenia. PDF z rozpiską troszkę u mnie przeleżał, ale w końcu się do niego zabrałem i poniżej dzielę się z Tobą rezultatami mojego “dochodzenia”. Zachęcam Cię do przelabowania tego scenariusza na własną rękę i dojścia do konkluzji zanim jeszcze przeczytasz przygotowane przeze mnie rozwiązanie.
Święta, święta… i po świętach! Przełom roku jest już chyba tradycyjnie okresem nie tyle stagnacji co wręcz spadków… ale to chyba dobrze, że większość z nas spędza czas przy rodzinnym stole zamiast przy komputerze 🙂 Zmian na NSS mało, ale na metryki zawsze warto spojrzeć! Zapraszamy do podsumowania grudnia.
Przełącznik przełącznikowi nierówny – niby trywialne stwierdzenie, ale każdy kto kiedykolwiek stanął przed wyborem nowego switcha na najnowsze wdrożenie wie o czym mówię. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami mogą być spore w ramach pojedynczej serii u pojedynczego producenta. Następnie mamy jeszcze większe różnice pomiędzy seriami, a gdy cofniemy się jeszcze jeden krok do tyłu i spojrzymy na możliwości wyboru z perspektywy kilku różnych producentów to już w ogóle głowa może zaboleć. Nie zmienia to faktu, że dobrze mieć wybór, zwłaszcza jeśli by spojrzeć na cenę. Odejdźmy dziś na chwilę od sprzętu Cisco, Junipera i innych sieciowych hegemonów i spójrzmy na to co ma do zaoferowania na rynku przełączników producent Extralink. Zapraszam Cię do obejrzenia recenzji przełącznika Extralink Zeus V2.