Pierwsze kroki w GNS3 – Instalacja

W poprzednich artykułach opisywałem dość szczegółowo możliwości jakie daje nam GNS3 i wyjaśniałem co to w ogóle jest symulacja sieci. Dziś przejdziemy do konkretów. Od zera, krok po kroku zostanie zaprezentowana instalacja programu GNS3 wraz z niezbędnymi elementami, tak aby mieć w pełni działające środowisko gotowe do pracy. Publikacja ta ma na celu wyjaśnienie działania symulatora i jego integracji z VMware. Zapraszam do lektury.

Instalacja GNS3

Instalator pobieramy bezpośrednio ze strony twórców oprogramowania. Aby to było możliwe musimy przejść przez etap rejestracji.

GNS3 dostępny jest na wielu platformach
GNS3 dostępny jest na wielu platformach

Po zalogowaniu się na stronę i pobraniu paczki instalacyjnej uruchamiamy instalator. Instalacja jest prosta i tak naprawdę ogranicza się do klikania przycisku “Next”.

Okno powitalne instalatora GNS3
Okno powitalne instalatora GNS3

Podczas instalacji mamy do wyboru składniki jakie mogą być dodatkowo zainstalowane. Pozostawiamy domyślnie zaznaczone opcje. Jedyne co jest nam wciskane trochę na siłę to Solar-PuTTY, czyli Putty w wersji rozbudowanej. Osobiście wolę wersję standardową, jednak decyzja to już kwestia osobistych preferencji.

Wybór dodatkowych komponentów do zainstalowania
Wybór dodatkowych komponentów do zainstalowania

Teoretycznie po zainstalowaniu GNS3 już możemy zacząć na nim pracować. Nie będzie to jednak w pełni działające środowisko. Mianowicie, aby uzyskać pełne możliwości potrzebujemy dedykowanego serwera GNS3 VM. W przypadku gdy korzystamy z systemów z rodziny Windows jest to serwer wymagany do tego, aby włączyć na nim nasze wirtualne urządzenia sieciowe. Jest możliwość uruchamiania ich bezpośrednio z pominięciem serwera, działa to jednak tylko w przypadku QEMU i Dynamicsa. Jeśli chcemy uruchamiać maszyny IOU (kod ios-a natywnie uruchamiany na unixie) to musimy mieć do tego serwer GNS3 VM. Sposoby uruchamiania wirtualnych urządzeń w GNS3 szczegółowo opisałem w poprzedniej mojej publikacji, do której link poniżej.

Instalacja serwera GNS3 VM

Serwer pobieramy ze strony GNS3. Nasz serwer do działania wymaga oczywiście oprogramowania – do wyboru mamy VirtualBox oraz VMware. Jednak zatrzymajmy się na chwilę. Twórcy GNS3 umieścili na swojej stronie następującą informację:

Zalecany jest wybór VMware
Zalecany jest wybór VMware

Tak więc nasz wybór zawęził się do VMware. Co ważne, będzie on nam potrzebny nie tylko do uruchamiania GNS3 VM, ale także wszystkich innych wirtualnych maszyn jakie będziemy chcieli uruchomić w naszych projektach. Tak więc niezależnie czy korzystamy z Windowsa czy Linuxa, instalacja VMware jest raczej elementem niezbędnym. No chyba, że chcemy korzystać tylko z VirtualBoxa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie używać VMware i VirtualBox, jednak serwer GNS3 VM musi być postawiony na jednym z nich.

W chwili pisania tego artykułu z informacji jakie możemy uzyskać na stronie twórców VirtualBoxa wynika, że wersja VirtualBox 6.0 już wspiera zagnieżdżoną wirtualizację. Na potrzeby tej publikacji skupimy się jednak na integracji GNS3 z VMware.

Użycie GNS3 VM jest zalecane
Użycie GNS3 VM jest zalecane

Serwer GNS3 VM pobieramy z tego samego miejsca co główny program.

GNS3 VM dostępna jest na różnych platformach
GNS3 VM dostępna jest na różnych platformach

Wybieramy wersję nas interesującą – dla VMware.

Mając pobraną maszynę GNS3 VM musimy zaimportować ją do VMware. Należy więc również pobrać całe oprogramowanie VMware. W chwili pisania artykułu aktualna darmowa wersja to VMware Player 15.1.0. Należy tu uważać, ponieważ wersja PRO wymaga wykupienia płatnej licencji.

Pobieranie a następnie instalacja oprogramowania VMware
Pobieranie a następnie instalacja oprogramowania VMware

Obraz GNS3 VM importujemy do VMware.

Import obrazu GNS3 VM do VMware
Import obrazu GNS3 VM do VMware

W głównym oknie WMware klikamy Player -> File -> Open i wskazujemy lokalizację pobranego obrazu serwera.

Czas na szybkie podsumowanie – zainstalowaliśmy GNS3 wraz z VMWare Player, następnie pobraliśmy i zaimportowaliśmy do niego maszynę GNS3 VM. Czy to znaczy, że możemy już zacząć pracę? Niestety nie.

Błąd uniemożliwiający pracę z GNS3 VM
Błąd uniemożliwiający pracę z GNS3 VM

Rozwiązywanie znanych problemów

GNS3 prędzej czy później wyrzuci nam taki komunikat. No dobrze, co to jest więc VIX API?

Wyjaśniając to na chłopski rozum, jest to interfejs pozwalający na komunikację pomiędzy GNS3 i WMware. Jeśli uruchomimy projekt w GNS3 i mamy tam maszyny wirtualne „postawione” na WMware, to GNS3 przekaże informację do WMware, aby ten je uruchomił. Następnie interfejsy danej maszyny automatycznie zostaną podłączone do wirtualnej warstwy fizycznej w naszej topologii, którą to wcześniej utworzyliśmy. W ten sposób nie musimy się martwić o to, co tak naprawdę dzieje się pomiędzy maszyną, a GNS-em. Wszystko odbywa się za kulisami. My natomiast na monitorze obserwujemy jak zachowuje się sieć i urządzenia w niej pracujące. Oprócz tego możemy skupić się na konfiguracji urządzeń, a ich podłączanie ogranicza się do klikania w ikonki na wirtualnej graficznej reprezentacji sieci.

Tutaj rodzą się komplikacje w postaci takiej, że VMware Player w najnowszej wersji nie będzie współpracował z VIX API 1.15 dostępnej do pobrania ze strony:

https://www.vmware.com/support/developer/vix-api/

Prawdopodobnie znaczna część czytelników ma wersję VIX API 1.15 pobraną z tego linku. Niestety w chwili obecnej nie jest to działająca wersja. Należy pobrać VIX API 1.17:

https://my.vmware.com/web/vmware/details?downloadGroup=PLAYER-1400-VIX1170&productId=734

Zatem, gdy już pobierzemy VIX API w wersji 1.17 możemy przejść do instalacji.

Okno powitalne instalatora VIX API
Okno powitalne instalatora VIX API

Instalacja na szczęście jest prosta i nie powinna sprawić problemów. Czy zatem teraz możemy cieszyć się z pełni działającego środowiska?

I kolejny problem…

Kolejny błąd uniemożliwiający rozpoczęcie pracy
Kolejny błąd uniemożliwiający rozpoczęcie pracy

No niestety… Tu kolejny problem. WMware Player 15.1.0 nie jest kompatybilny z wersją VIX API (lub na odwrót?).

Jeszcze całkiem niedawno instalacja nie była taka kłopotliwa, instalowaliśmy po prostu kolejne składniki nie martwiąc się specjalnie o wersje VMware jak i VIX API. Bardzo prawdopodobne, że mieliśmy działające środowisko ze starszą wersją WMware i po aktualizacji do nowszej wersji nagle wszystko przestało działać. Instalując VMware automatycznie pobieramy wersję najnowszą, bo taka jest przecież na stronie twórców i niestety jednocześnie według informacji znalezionych na forach jest niewspierana. Z kolei wersja VIX API jaką możemy znaleźć to 1.15…

Na tym etapie bardzo łatwo popaść w frustrację ponieważ ciężko jednoznacznie znaleźć powód dla którego GNS3 i WMware nie chcą współpracować.

Moglibyśmy się pokusić o instalację starszej wersji VMware. Mam jednak lepszy sposób jak zmusić oba programy do współpracy. Edytujemy plik vixwrapper-config (w systemach Linuxowych jest to: /usr/lib/wmare-vix), który znajduje się w:

C:Program Files (x86)VMwareVMware VIX

Położenie pliku vixwrapper-config na dysku lokalnym
Położenie pliku vixwrapper-config na dysku lokalnym
Zawartość pliku vixwrapper-config
Zawartość pliku vixwrapper-config

Wpis zaznaczony na żółto musi zgadzać się z wersją aktualnie zainstalowanego VMware na naszym komputerze.

Dokończenie przygotowania środowiska

Teraz pozostaje już tylko upewnić się, że w ustawieniach GNS3 nasz serwer jest włączony. Klikamy Edit -> Preferences i z listy rozwijanej powinniśmy mieć wybór ustawienia GNS3 VM jako naszego serwera.

Ustawienia GNS3
Ustawienia GNS3
Prawidłowo uruchomiony serwer GNS3 VM
Prawidłowo uruchomiony serwer GNS3 VM

Po uruchomieniu GNS3 nasz serwer powinien się włączyć automatycznie. Analogicznie każdy system, który zainstalujemy w WMware i dodamy potem do GNS3, przy otwieraniu danego projektu powinien uruchamiać się z automatu. Zielona kropka po prawej stronie w okienku podsumowania uruchomionych maszyn wirtualnych potwierdza, że nasz serwer działa prawidłowo.

Niezależnie od systemu na jakim pracujemy, prędzej czy później będziemy potrzebowali dołączyć do naszego projektu jakąś maszynę z Windowsem czy Linuxem, co oznacza, że sam GNS3 nam nie wystarczy. Ja osobiście jestem przyzwyczajony do WMware. Oczywiście nie oznacza to, że jest on niezbędny do pracy. Możemy równie dobrze użyć VirtualBoxa, być może kolejny artykuł przedstawi tę opcję. Integracja na Linuxie odbywa się w ten sam sposób – instalujemy VIX API w tej samej wersji i edytujemy ten sam plik.

Jakie masz doświadczenia z GNS3? Natrafiłeś na inne problemy podczas przygotowywania środowiska? Korzystasz z WMware czy VirtualBoxa? Który z nich Twoim zdaniem jest lepszy?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 13

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Bartłomiej Piechota
Autor gościnny na łamach Na Styku Sieci