Czarne chmury nad sieciowcami – czy cloud pozbawi Cię pracy?

Rok 2015 był pod wieloma względami dobry dla branży sieciowej. O ile jednak postępujący rozwój wirtualizacji i cloud computingu przyczynił się do wzrostu zysków wśród największych graczy na rynku, o tyle trend ten okazuje się być nieprzychylny nam – sieciowcom. Po dość sporych zwolnieniach jakie miały miejsce w Intelu w zeszłym roku, w poprzednim tygodniu branżę obiegła wiadomość, jakoby Intel w tym roku miał zwolnić kolejne 12,000 pracowników. Wkrótce po tym pojawiły się pierwsze analizy, mające swoje źródło na Wall Street (analityk Trip Chowdhry).

Możesz przeczytać szczegóły dotyczące każdej z firm w artykule jaki pojawił się na początku kwietnia na www.informationweek.com. Pozwól, że przybliżę w dużym skrócie przewidywane cięcia w zatrudnieniu i ich powody.

VMware

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: od 10% do 15%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: od 1,700 do 2,500
Powody: Bezpośrednią przyczyną zwolnień w VMware ma być przesunięcie się rynku w stronę rozwiązań bazujących na chmurze. VMware w ostatnich latach zwiększał zatrudnienie, z uwagi na zapotrzebowanie na inżynierów zajmujących się backend’em rozwiązań proponowanych przez firmę. Coraz większa popularność Cloud’a sprawia, że ich liczba zacznie być redukowana.

Symantec

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 15%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 2,800
Powody: Symantec będzie musiał ciąć koszty z powodu znacznych spadków w trzecim kwartale 2015 roku. Przychody firmy spadły aż o 23%, a zysk o 6%. Planowane oszczędności mają sięgnąć kwoty 400 milionów dolarów, co z pewnością przełoży się również na redukcję zatrudnienia.

Yahoo

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 30%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 3,500
Powody: Yahoo planuje zrestrukturyzować firmę. Początkowo zmiany zakładały jedynie wyprzedaż mniej znaczących aktywów firmy, jednak ostatnie miesiące pokazały, że coraz większa ilość konsumentów przechodzi na konkurencyjne rozwiązania oferowane przez Google’a oraz Facebook’a. W rezultacie Yahoo zamierza ciąć koszty w większym stopniu. Ucierpieć na tym mają również pracownicy.

EMC

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: od 15% do 20%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: od 10,000 do 14,000
Powody: EMC zmaga się z problemem odchodzenia klientów do konkurencji, która w coraz większym stopniu korzysta z serwisów cloud’owych takich jak Amazon Web Services i Microsoft Azure. W rezultacie spadają przychody firmy, co przełoży się również na zmniejszenie zatrudnienia.

Cisco Systems

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 20%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 14,000
Powody: Cisco zwolniło już 2,200 pracowników w roku 2015 w wyniku restrukturyzacji firmy. Podobnie jednak jak w przypadku VMware, Cisco w coraz większym stopniu przesuwa się w kierunku rozwiązań Cloud, co skutecznie zmniejsza zapotrzebowanie na inżynierów zajmujących się rozwiązaniami backend’owymi.

HP Inc.

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 30%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 14,000
Powody: HP zamierza upraszczać wewnętrzne procesy w firmie oraz ją zrestrukturyzować. Sama firma publicznie oświadcza plany zwolnień sięgające 3,000 pracowników, jednak znaczne spadki w segmencie sprzedaży komputerów PC sprawiają, że analitycy przewidują znacznie większe zwolnienia.

Microsoft

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 15%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 18,000
Powody: W ostatnich miesiącach obserwujemy wycofywanie się Microsoftu w coraz większym stopniu z segmentu telefonów komórkowych. Nieudolne próby nadgonienia konkurencji skończą się zatem w niezbyt dobry sposób dla pracowników firmy zaangażowanych w ten obszar biznesu.

Oracle

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 20%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 26,000
Powody: Oracle jest kolejną firmą, która aby nadgonić zmiany zachodzące w branży (przesunięcie w stronę Cloud Computing’u), będzie musiała zainwestować znaczne sumy pieniędzy. Wydatki sięgające sumy 525 milionów dolarów mają być w pewnym stopniu zbilansowane poprzez zmniejszenie zatrudnienia.

Hewlett Packard Enterprise (HPE)

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 30%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 72,000
Powody: HPE zapowiada zwolnienie 3,000 pracowników w tym roku i 30,000 do roku 2018. Analitycy przewidują jednak o wiele większe cięcie zatrudnienia, związane oczywiście z rozwojem Cloud Computing’u i HPE nie nadążającym za tymi zmianami.

IBM

Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 25%
Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 95,000
Powody: Cloud. Skutki analogiczne do poprzednich przykładów. Liczba podana przez Chowdhry’iego jest zatrważająca i inni analitycy (jak chociażby Toni Sacconaghi) są mniej sceptyczni. Pomimo to przyznają, że zwolnienia sięgające nawet 14,000 stanowisk w pierwszym półroczu 2016 roku są jak najbardziej możliwe.

Mój komentarz

Warto podkreślić, że ta analiza przeprowadzona została z perspektywy rynku amerykańskiego. Zwolnienia, jeśli nastąpią, dotyczyć będą zapewne pracowników starszych. Trend ten zaznaczył się już w zeszłym roku podczas zwolnień przeprowadzonych przez Intel. Polska, jako zyskujące na znaczeniu centrum offshoringu, z pewnością zostanie dotknięta opisanym zjawiskiem w znacznie mniejszym stopniu. Niepokojący jest jednak trend, który można dostrzec w tych prognozach – wielu sieciowców ma stracić pracę w następstwie rozwijającego się rynku sieci wirtualizowanych, bazujących na chmurze oraz zarządzanych programowo (SDN). Tym bardziej należy zatem rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku.

Jak uważasz, jakie są perspektywy pracy w sieciach komputerowych? W jakim kierunku warto się rozwijać?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Damian Michalak
Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci