Więcej

  Czarne chmury nad sieciowcami – czy cloud pozbawi Cię pracy?

  spot_img

  Rok 2015 był pod wieloma względami dobry dla branży sieciowej. O ile jednak postępujący rozwój wirtualizacji i cloud computingu przyczynił się do wzrostu zysków wśród największych graczy na rynku, o tyle trend ten okazuje się być nieprzychylny nam – sieciowcom. Po dość sporych zwolnieniach jakie miały miejsce w Intelu w zeszłym roku, w poprzednim tygodniu branżę obiegła wiadomość, jakoby Intel w tym roku miał zwolnić kolejne 12,000 pracowników. Wkrótce po tym pojawiły się pierwsze analizy, mające swoje źródło na Wall Street (analityk Trip Chowdhry).

  Możesz przeczytać szczegóły dotyczące każdej z firm w artykule jaki pojawił się na początku kwietnia na www.informationweek.com. Pozwól, że przybliżę w dużym skrócie przewidywane cięcia w zatrudnieniu i ich powody.

  VMware

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: od 10% do 15%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: od 1,700 do 2,500
  Powody: Bezpośrednią przyczyną zwolnień w VMware ma być przesunięcie się rynku w stronę rozwiązań bazujących na chmurze. VMware w ostatnich latach zwiększał zatrudnienie, z uwagi na zapotrzebowanie na inżynierów zajmujących się backend’em rozwiązań proponowanych przez firmę. Coraz większa popularność Cloud’a sprawia, że ich liczba zacznie być redukowana.

  Symantec

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 15%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 2,800
  Powody: Symantec będzie musiał ciąć koszty z powodu znacznych spadków w trzecim kwartale 2015 roku. Przychody firmy spadły aż o 23%, a zysk o 6%. Planowane oszczędności mają sięgnąć kwoty 400 milionów dolarów, co z pewnością przełoży się również na redukcję zatrudnienia.

  Yahoo

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 30%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 3,500
  Powody: Yahoo planuje zrestrukturyzować firmę. Początkowo zmiany zakładały jedynie wyprzedaż mniej znaczących aktywów firmy, jednak ostatnie miesiące pokazały, że coraz większa ilość konsumentów przechodzi na konkurencyjne rozwiązania oferowane przez Google’a oraz Facebook’a. W rezultacie Yahoo zamierza ciąć koszty w większym stopniu. Ucierpieć na tym mają również pracownicy.

  EMC

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: od 15% do 20%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: od 10,000 do 14,000
  Powody: EMC zmaga się z problemem odchodzenia klientów do konkurencji, która w coraz większym stopniu korzysta z serwisów cloud’owych takich jak Amazon Web Services i Microsoft Azure. W rezultacie spadają przychody firmy, co przełoży się również na zmniejszenie zatrudnienia.

  Cisco Systems

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 20%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 14,000
  Powody: Cisco zwolniło już 2,200 pracowników w roku 2015 w wyniku restrukturyzacji firmy. Podobnie jednak jak w przypadku VMware, Cisco w coraz większym stopniu przesuwa się w kierunku rozwiązań Cloud, co skutecznie zmniejsza zapotrzebowanie na inżynierów zajmujących się rozwiązaniami backend’owymi.

  HP Inc.

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 30%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 14,000
  Powody: HP zamierza upraszczać wewnętrzne procesy w firmie oraz ją zrestrukturyzować. Sama firma publicznie oświadcza plany zwolnień sięgające 3,000 pracowników, jednak znaczne spadki w segmencie sprzedaży komputerów PC sprawiają, że analitycy przewidują znacznie większe zwolnienia.

  Microsoft

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 15%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 18,000
  Powody: W ostatnich miesiącach obserwujemy wycofywanie się Microsoftu w coraz większym stopniu z segmentu telefonów komórkowych. Nieudolne próby nadgonienia konkurencji skończą się zatem w niezbyt dobry sposób dla pracowników firmy zaangażowanych w ten obszar biznesu.

  Oracle

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 20%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 26,000
  Powody: Oracle jest kolejną firmą, która aby nadgonić zmiany zachodzące w branży (przesunięcie w stronę Cloud Computing’u), będzie musiała zainwestować znaczne sumy pieniędzy. Wydatki sięgające sumy 525 milionów dolarów mają być w pewnym stopniu zbilansowane poprzez zmniejszenie zatrudnienia.

  Hewlett Packard Enterprise (HPE)

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 30%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 72,000
  Powody: HPE zapowiada zwolnienie 3,000 pracowników w tym roku i 30,000 do roku 2018. Analitycy przewidują jednak o wiele większe cięcie zatrudnienia, związane oczywiście z rozwojem Cloud Computing’u i HPE nie nadążającym za tymi zmianami.

  IBM

  Przewidywane cięcia w zatrudnieniu: 25%
  Przewidywana liczba pracowników, którzy zostaną zwolnieni: 95,000
  Powody: Cloud. Skutki analogiczne do poprzednich przykładów. Liczba podana przez Chowdhry’iego jest zatrważająca i inni analitycy (jak chociażby Toni Sacconaghi) są mniej sceptyczni. Pomimo to przyznają, że zwolnienia sięgające nawet 14,000 stanowisk w pierwszym półroczu 2016 roku są jak najbardziej możliwe.

  Mój komentarz

  Warto podkreślić, że ta analiza przeprowadzona została z perspektywy rynku amerykańskiego. Zwolnienia, jeśli nastąpią, dotyczyć będą zapewne pracowników starszych. Trend ten zaznaczył się już w zeszłym roku podczas zwolnień przeprowadzonych przez Intel. Polska, jako zyskujące na znaczeniu centrum offshoringu, z pewnością zostanie dotknięta opisanym zjawiskiem w znacznie mniejszym stopniu. Niepokojący jest jednak trend, który można dostrzec w tych prognozach – wielu sieciowców ma stracić pracę w następstwie rozwijającego się rynku sieci wirtualizowanych, bazujących na chmurze oraz zarządzanych programowo (SDN). Tym bardziej należy zatem rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku.

  Jak uważasz, jakie są perspektywy pracy w sieciach komputerowych? W jakim kierunku warto się rozwijać?

  🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

  Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

  Brak ocen. Bądź pierwszy!

  Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

  Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

  Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

  Jak możemy poprawić tę publikację?

  Damian Michalak
  Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci

  5 KOMENTARZE

  guest
  5 - Ilość komentarzy
  Sortuj wg najstarszych
  Sortuj wg najnowszych Sortuj wg najlepszych
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Łukasz

  W czym sdn może wyprzeć standardową sieć w dużych biurach? Przecież infrastruktura musi byc tak i tak…

  Amadeusz Jakóbczak

  Jeżeli technologia SDN stanie się bardzo popularna to pewnie
  powstaną małe i tanie kontrolery dla średnich i dużych sieci Campus LAN co
  organiczny zapotrzebowanie na administratorów.

  Ja jednak nie boję się ani SDN ani Cloud Computing. Taka
  jest specyfika branży, że ciągle trzeba się dokształcać. Praca ma wiele plusów
  z możliwościami finansowymi na czele ale niestety kosztem stałego rozwoju.

  Jeżeli ktoś chce się czegoś nauczyć i później stosować to
  niezmiennie przez 20-30 lat to nie jest praca dla niego i tyle.

  Co do zapotrzebowania na sieciowców to na każdego
  zwolnionego sieciowca powstaje nowe stanowisko w Cloudzie czy programisty SDN.

  Nawet jeżeli technologia dąży do tego aby zmniejszać zapotrzebowanie
  to informatyzacja na świecie wkracza w coraz to nowe dziedziny i
  zapotrzebowanie na usługi informatyczne nie tylko rekompensuje \”utratę
  stanowisk pracy\” z powodu nowych technologii ale i zmusza do zwiększenia
  zatrudnienia.

  Powstanie samochodu spowodowano utratę pracy przez wielu
  dorożkarzy ale zapotrzebowanie na kierowców samochodów tysiąckrotnie zatrudnienie
  w transporcie.

  No niestety jak jakiś dorożkarz nie chciał się nauczyć
  prowadzić to jego usługi były coraz mniej pożądane – taka specyfika branży.

  Rafał

  Śledzę branże IT od początku lat 90tych i takich kolejnych rewolucji zmian i modyfikacji było całe mnóstwo. Zgadzam się co do jednego wirtualizacja to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dwóch dekad. Jednak kompletnie nie zgadzam się z tym że oznacza ona jakieś znaczne redukcję w świecie IT. Dlaczego? Na rynku czy to w Polsce czy na świecie jest ciągle za mało inżynierów IT, za mało jest także sieciowców. Owszem z tego powodu pensje są wyższe jednak wprowadzenie wirtualizacji ogranicza tylko w nie wielkim stopniu prace związane z siecią. Sieć LAN i WAN i tak musi zostać zbudowana. Linki VPN i tak muszą być zbudowane, FW IPS/IDSy, WAFy, DAMy, SIEMy i tak muszą zostać kupione. Różnica polega na uproszczeniu infrastruktury serwerowej. Jednak należy zintegrować tą fizyczną warstwę z warstwa wirtualna a ludzi którzy to potrafią nie ma wielu. Po za tym wszystkie dotychczasowe funkcjonalności które będę musiały być przeniesione z warstwy fizycznej do wirtualnej to także będzie domena sieciowców. Kto niby lepiej to odwzoruje niż człowiek który wcześniej to konfigurował na przełącznikach? Natomiast zwolnienia które opisałeś są związane z czym innym. Branża IT się zmienia i dotychczasowi gracze tracą rynek. Przykład to IBM który sprzedał niemal cała część sprzętową-serwerową a zostawił sobie jeszcze mainfirame. To samo HP czy Intel. Wirtualizacja powoduje mniejsze – chwilowe zapotrzebowanie na sprzęt ponieważ do tej pory sporo się go marnowało… Dlaczego chwilowe ? Bo cała branża dynamicznie się rozwija i ten dołek potrwa rok-dwa-trzy i zapotrzebowanie i tak wzrośnie ale za pewien czas.
  Wirtualizacja generalnie i tak dalej komplikuje – a nie upraszcza – całą infrastrukturę… a kto to wszystko będzie ogarniał? 🙂

  Przygotowujesz się do certyfikacji CCNA?

  Zapisz się na nasz NSSletter, a co tydzień we wtorek rano otrzymasz porcję sieciowej wiedzy oraz porady dotyczące certyfikacji.

  Uzupełniając powyższe pole wyrażasz zgodę na otrzymywanie od GetGoodNet Damian Michalak z siedzibą we Wrocławiu newslettera zawierającego treści edukacyjne. Zgodę możesz wycofać w każdym czasie.

  NSS na Social Media

  1,611FaniLubię
  72ObserwującyObserwuj
  134ObserwującyObserwuj
  1,220SubskrybującySubskrybuj

  Najnowsze artykuły

  spot_img

  Może Cię też zainteresować...

  5
  0
  Co sądzisz na temat tej publikacji? Zostaw proszę komentarzx
  ()
  x