Czy odczuwasz wpływ chmury na rynek pracy?

Ponad dwa i pół roku temu napisałem artykuł na temat prognozowanych cięć w zatrudnieniu sieciowców w związku z rozwojem chmury publicznej. O ile faktycznie część przewidywań się potwierdziła, o tyle nie uwzględniłem wtedy jednego, bardzo istotnego czynnika. Odczuwalny spadek w ilości ofert w “tradycyjnych sieciach” jest w moim odczuciu z nawiązką rekompensowany ilością nowych ofert wymagających umiejętności pracy z chmurą. Ale… czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się tematowi nieco bliżej.

Jak w wielu przypadkach tak i tutaj inspiracją do tego typu przemyśleń okazała się.. wiadomość jednego z czytelników. Tekst poniżej nawiązuje do jednego ze starszych artykułów na temat podejścia do zmiany pracy:

Komentarz Czytelnika odnośnie sytuacji sieciowego rynku pracy

Obawy jak najbardziej uzasadnione. Niestety nie udało mi się znaleźć zbyt wielu liczb, które popierałyby tezy postawione w komentarzu. W mojej opinii najlepszym źródłem tego typu danych są informacje publikowane przez portal pracuj.pl.

Dla przykładu możemy porównać dwa opublikowane przez nich raporty – jeden z Q1 2017, drugi z Q2 2018. Wynika z niego jasno, że rynek pracy IT w Polsce rośnie. Spośród 143 716 ofert pracy zamieszczonych na pracuj.pl w drugim kwartale 2018 roku, aż 15% ofert dotyczyło sektora IT. W pierwszym kwartale 2017 roku oferty pracy w IT dotyczyły 13% spośród łącznej liczby 138 089 ofert. Szybka kalkulacja wskazuje zatem wzrost z circa 17 952 ofert w 2017 roku do 21 557 ofert w 2018 roku.

Problem z tą kalkulacją jest jednak taki, że dotyczy ona szeroko pojętego “rynku IT”, do którego zaliczamy m.in. programistów. Nijak nie pokazuje on trendów w znacznie węższym sektorze sieciowym. Zmuszony jestem zatem do odwołania się w tej sytuacji do subiektywnej oceny ofert, które sam dostaję na LinkedIN. Warto rozmawiać na ten temat, aby mieć szerszą perspektywę, dlatego też zachęcam Cię do podzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu pod artykułem. Daj znać jakiego typu trend obserwujesz w ofertach, które Ty dostajesz.

Pochyliłem się nad tematem nieco głębiej – pobrałem pełne archiwum mojego profilu na LinkedIN, a następnie zliczyłem i przeszukałem oferty pracy wg występowania w nich słów kluczowych dotyczących chmury publicznej (“AWS”, “Azure”, “VPC”, “Cloud” itp.). Zestawiłem ze sobą lata 2016, 2017 oraz 2018. Wyniki są następujące:

Trendy w otrzymywanych przeze mnie ofertach pracy 

W żadnym wypadku nie są to miarodajne i obiektywne dane – wpływ na nie ma wiele czynników. Część ofert nie jest wystarczająco szczegółowa żeby określić czy wymagana jest wiedza o chmurze. Ponadto nie kładę na swoim profilu dużego nacisku na wiedzę o chmurze co może skutkować nieotrzymywaniem ofert z tego obszaru. Niemniej jednak na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacznie odczułem zmniejszoną podaż ofert pracy, jednocześnie obserwując coraz większy udział ofert wymagających wiedzy o chmurze.

Czy oznacza to, że Ci z nas, którzy pracują w “tradycyjnych” sieciach mają przegwizdane?

Niekoniecznie. Aczkolwiek uważam, że z każdym rokiem umiejętności administrowania chmurą i automatyzowania będą o wiele bardziej pożądane. Powtarzałem to wiele razy i powtórzę to po raz kolejny – nie stójmy w miejscu, uczmy się i rozwijajmy nasze kompetencje. Sieci komputerowe to w ostatnich latach coraz bardziej dynamiczna działka i trzeba włożyć trochę wysiłku w celu nadążenia za tempem zmian.

Podstawy sieci będą nam mimo to zawsze potrzebne i nie jest tak, że nagle trzeba będzie je porzucić i zagłębić się jedynie w tematach chmurowych. Dość dobrze obrazuje to post Terrego Vinsona, jednego z trenerów w Micronics Training (firma szkoleniowa Narbika Kochariansa – jeśli myślałeś kiedykolwiek o CCIE to ta osoba powinna być Ci znana). Terry pisze w nim co prawda o sieciach SDN, ale jego argumenty są trafne również w nawiązaniu do chmury:

Post Terrego Vinsona na LinkedIN

W pełni zgadzam się z tym co napisał Terry. Dziękuję Ci za lekturę tego artykułu i pozostawiam Ci go do przemyślenia.

Jakie trendy obserwujesz w otrzymywanych ofertach pracy? Jest ich więcej czy mniej? Czy jest “w nich” coraz więcej chmury?

👊 Dziękujemy Patronom!

Materiał powstał dzięki wsparciu naszych Patronów. Spodobała Ci się ta publikacja i chcesz aby pojawiało się więcej takich treści? Wesprzyj “Na Styku Sieci” na Patronite.

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena / 5. Ilość głosów:

Dziękuję za ocenę! Zapraszam Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro mi, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

author avatar
Damian Michalak

Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Top