CCNA v3.0 już jest! Co się zmieniło?
- Podziel się
- Udostępnij
- Tweetnij
- Skomentuj
- 1 052odsłon
Czas leci bardzo szybko – mija właśnie kolejny 3-letni cykl “życia” programu certyfikacyjnego CCNA Routing & Switching, a to oznacza zmiany w treści egzaminu. Ostatni update miał miejsce w roku 2013, kiedy to przeszliśmy z egzaminu 640-802 na egzamin 200-120, nazywany również “CCNA v2.0”. Zmiany obejmowały wtedy m.in. zwiększenie nacisku na IPv6, usunięcie zagadnień związanych z protokołem RIP, więcej treści dotyczącej FHRP i wprowadzenie do multi-area OSPF.
Cisco tłumaczy te zmiany dostosowywaniem ścieżki certyfikacyjnej do warunków panujących na rynku pracy. Najnowsze prognozy wskazują zapotrzebowanie na kolejne 96 000 specjalistów w ciągu następnych czterech lat – z czego większość z nich będzie musiała mieć solidne podstawy z obszarów wirtualizacji, cloud’a czy też SDNa. Jakie więc zmiany przygotowało Cisco?
Krótko o nowym egzaminie
- Nowy egzamin CCNA v3.0 otrzymał numer 200-125 i może być zdawany już teraz. Materiał nadal jest rozłożony na dwie części: ICND1 (100-105) i ICND2 (200-105)
- Dotychczasowy egzamin CCNA v2.0 (200-120) można zdawać do 20-tego sierpnia 2016 roku.
- Jeśli zdecydujesz się na zdawanie CCNA w formie dwóch mniejszych egzaminów to terminy wyglądają troszkę inaczej:
- 20 sierpień 2016: ostatni dzień na zdanie starego egzaminu ICND1 (100-101)
- 24 wrzesień 2016: ostatni dzień na zdanie starego egzaminu ICND2 (200-101)
- Zasady egzaminu pozostają niezmienione: do dyspozycji mamy nadal 90 minut (+ bonus w krajach gdzie język ojczysty jest inny niż j. angielski) a do rozwiązania 50-60 zadań.
- Egzamin zdajemy tradycyjnie w Pearson VUE.
Nowości w ICND1 (100-105)
- Z protokołów routingu poznajemy jedynie, uwaga… RIP w wersji 2. Ciekawy ruch ze strony Cisco po tym jak kompletnie usunęli RIP trzy lata temu z egzaminu CCNA v2.0.
- Zdecydowanie większa ilość ogólnych zagadnień sieciowych (które zostały tu przeniesione z części ICND2):
- DHCP
- Firewalle
- Access Pointy i kontrolery WLAN
- DNS
- Więcej informacji dotyczących monitoringu i zarządzania siecią.
- Brak OSPF – wszystko co związane z tym protokołem routingu zostało przeniesione do ICND2.
- Większy nacisk na porównanie TCP i UDP.
- Adresacja IPv6 oraz IPv4 – kluczowe różnice i ich charakterystyki.
- Konfiguracja protokołu LLDP
- Usunięcie zagadnień związanych z wewnętrznym przetwarzaniem switchy: store-and-forward, cut-through, fragment-free processing, CEF.
Nowości w ICND2 (200-105)
- Wszystkie poniższe technologie rozpatrywane będą zarówno w kontekście konfiguracji, weryfikacji jak i troubleshootingu:
- L3 Etcherchannels
- External BGP
- L3 switching z użyciem (oraz bez użycia) SVI
- Voice VLANs
- Multilink PPP
- Tunele GRE
- IPv6 Access Control Lists
- Na poziomie wdrożenia studenta w pewne koncepcje sieciowe, pojawią się:
- DHCP snooping
- Topologie WAN
- QoS
- 802.1x
- DMVPN
- Cloud
- SDN
Nowa wersja egzaminu CCNA obfituje w technologie sieciowe z wielu różnych obszarów niejako wychodzących poza ramy “Routing & Switching”. Jak mniemam, Cisco chce w ten sposób dać nam solidne podstawy do dalszej kontynuacji edukacji w którejś z dalszych specjalizacji. Zastanawia mnie jednak czy egzamin CCNA R&S nie ulegnie przez to pewnemu “rozmyciu”.
🗳 Jak przydatna była ta publikacja?
Średnia ocena / 5. Ilość głosów:
Przykro mi, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!
Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.
Dziękuję za udzielenie feedbacku!
2 Komentarze (Dodaj nowy)
Nie przesadzałbym z namieszaniem w głowach. Materiały z NetAcad są napisane tak, żeby zrozumiał je stereotypowy Amerykanin. Różnorodność zagadnień jest dobra – pozwoli poznać więcej ścieżek i wybranie dla siebie tej najbardziej pasującej. Kurs będzie bardziej dostosowany do kierunku, w którym pójdzie branża.
Z perspektywy osoby idącej starym trybem jest trochę materiału do
nadrobienia, ale przyswajanie tej wiedzy sprawia mi przyjemność, więc to
nawet lepiej,
Btw, niedawno pisałeś o prognozach wielkich zwolnień, a teraz o braku specjalistów.
Cześć! Wiesz, z tą różnorodnością to różnie bywa – moją opinię sformułowałem na podstawie własnego doświadczenia z Akademii CCNA, którą miałem przyjemność prowadzić. Akademia była wg obecnej wersji CCNA i dużo ludzi zgłaszało uwagi na bardzo szeroką rozpiętość tematyczną, która w ich ocenie powodowała właśnie “zamieszanie”. Stąd obawy przed rozszerzeniem zakresu materiału w nowej wersji CCNA.
Co do korelaacji prognoz zwolnień oraz braku specjaliistów – ależ to się nie gryzie! Zwolnienia miałyby dotyczyć ludzi, którzy “zaspali” i nie rozszerzyli swoich kwalifikacji o nadchodzące trendy. Stąd pojawienie się SDN i Cloud’a może mieć istotny wpływ na zwolnienia takich ludzi. To absolutnie nie stoi w sprzeczności z faktem, że na rynku brakuje specjalistów – właśnie z tych nowo powstałych trendów. Rozszerzenie kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy to najlepsza taktyka na tę sytuację.