Fizyczny lab może sprawić o wiele więcej frajdy jeżeli mamy do niego podłączone hosty końcowe, z poziomu których można generować ruch, odpalać Wiresharka itp. Raspberry Pi wydaje się być idealnym rozwiązaniem – ale czy na pewno? Sprawdźmy! Zapraszamy do materiału wideo!
Przełącznik przełącznikowi nierówny – niby trywialne stwierdzenie, ale każdy kto kiedykolwiek stanął przed wyborem nowego switcha na najnowsze wdrożenie wie o czym mówię. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami mogą być spore w ramach pojedynczej serii u pojedynczego producenta. Następnie mamy jeszcze większe różnice pomiędzy seriami, a gdy cofniemy się jeszcze jeden krok do tyłu i spojrzymy na możliwości wyboru z perspektywy kilku różnych producentów to już w ogóle głowa może zaboleć. Nie zmienia to faktu, że dobrze mieć wybór, zwłaszcza jeśli by spojrzeć na cenę. Odejdźmy dziś na chwilę od sprzętu Cisco, Junipera i innych sieciowych hegemonów i spójrzmy na to co ma do zaoferowania na rynku przełączników producent Extralink. Zapraszam Cię do obejrzenia recenzji przełącznika Extralink Zeus V2.
Czy kupowany sprzęt sieciowy musi być zawsze nowy i nabyty bezpośrednio od jego producenta? Niekoniecznie. Czy tracimy na jakości urządzenia nabywając je z rynku wtórnego w postaci sprzętu odnawianego czyli popularnego refurbished? Generalnie nie, choć oczywiście to zależy od tego jak proces odnowy przeprowadza konkretna firma. Zapraszam do obejrzenia recenzji popularnego przełącznika Cisco Catalyst 2960S w wersji 24-portowej z PoE. Partnerem tego odcinka jest Aliter Networks i to właśnie dzięki uprzejmości tej firmy możesz dziś nie tylko obejrzeć tę recenzję, ale również wziąć udział w losowaniu prezentowanego tu switcha. Szczegóły konkursu na końcu odcinka.
Rzeczy, które wydają się być oczywiste po kilku latach pracy w sieciach wcale takie nie muszą być na samym początku. Często o tym zapominamy. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między routerami i przełącznikami warstwy trzeciej. A jest o czym pisać bo jak się okazuje tych różnic jest dość sporo!
W tym artykule omówimy technologię FTTC. Zanim przejdziemy do tego tematu opiszę najpierw w skrócie podstawowe zasady działania dwóch technologii. Pierwsza z nich to telefonia stacjonarna PSTN (Public Switched Telephone Network). Druga to DSL (Digital Subscriber Line), czyli technologia wykorzystująca PSTN dla zapewnienia abonentowi stałego łącza internetowego.
W poprzednich artykułach opisywałem dość szczegółowo możliwości jakie daje nam GNS3 i wyjaśniałem co to w ogóle jest symulacja sieci. Dziś przejdziemy do konkretów. Od zera, krok po kroku zostanie zaprezentowana instalacja programu GNS3 wraz z niezbędnymi elementami, tak aby mieć w pełni działające środowisko gotowe do pracy. Publikacja ta ma na celu wyjaśnienie działania symulatora i jego integracji z VMware. Zapraszam do lektury.
Tunelowanie czy też po prostu VPNy to obszar technologii sieciowych, z którym prędzej czy później przyjdzie nam się zetknąć. Rozpoczęcie pracy z VPNami wymaga w mojej opinii przede wszystkim dobrego zrozumienia koncepcji kryjących się za nimi. Gdy już raz się zrozumie tunele to wydają się one bardzo proste. Ale… siadając do lektury o nich po raz pierwszy można się równie dobrze poczuć bardzo przytłoczonym. Tym artykułem zamierzam zdjąć ten ciężar niewiedzy z Twoich barków. Chcesz się dowiedzieć czym są tunele VPN, w jaki sposób działają i jakie są ich zastosowania? Jesteś w dobrym miejscu!
Cisco ogłosiło właśnie podczas Cisco Live w San Diego zestaw zmian w ich programie certyfikacyjnym. W poprzednich latach można było mówić o ewolucji oferty, kiedy to dokładano certyfikaty takie jak CCNA Cloud czy Cyber Ops. Z czasem portfolio oferowanych certyfikatów urosło do takich rozmiarów, że zaczęło wprawiać w zakłopotanie wielu początkujących sieciowców. Od którego certyfikatu zacząć? W czym się specjalizować?
Sieci komputerowe to branża przesiąknięta wszechobecnym językiem angielskim. Ogrom wartościowych publikacji ukazuje się w tym właśnie języku. Bezapelacyjnie warto znać angielski, jednak należy również brać pod uwagę tych którzy tego języka nie znają bądź operują nim niewystarczająco swobodnie. Ba, można nawet znać angielski rewelacyjnie, a i tak lepiej przyswajać wiedzę przekazywaną w rodzimym języku. No i przede wszystkim brak dobrych materiałów w języku polskim skutecznie podwyższa barierę wejścia w branżę sieciową. Zatem… czy istnieją dobre książki dla sieciowców po polsku?
Niezależnie od rodzaju przyjętej fuchy dobry fachowiec ma zawsze przy sobie młotek. Narzędzie to proste, a jednocześnie skuteczne. Raczej niewielkie, a jakże potężne. W zasobach sieciowca świetną analogią do wspomnianego młotka jest protokół CDP – niezwykle przydatne narzędzie zarówno podczas inwestygacji problemu jak i wprowadzania nowej konfiguracji. W tym artykule bierzemy go na warsztat i sprawdzamy od środka!