Gdy w 2013 roku stawiałem pierwsze kroki w sieciach komputerowych, certyfikacja Cisco wydawała mi się być świętym Graalem tej branży. Oczywisty pierwszy krok – CCNA, wtedy jeszcze okraszony dopiskiem „Routing & Switching”. Czy czas poświęcony na przygotowanie do egzaminu i jego zdanie okazał się być dobrze zainwestowanym czasem z mojej perspektywy? Czy teraz, w 2020 roku, zwłaszcza w obliczu światowej pandemii, nadal warto rozważać taką ścieżkę kariery? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Trackowanie czasu w pracy bywa sporym wyzwaniem. Największy opór jest chyba związany z koniecznością ręcznego kalkulowania i wpisywania czasu spędzonego na pracy w złożonych i niezbyt przyjemnych w obsłudze narzędziach. Zresztą kto o tym pamięta? Będąc zmęczony koniecznością kalkulowania timesheetów na koniec każdego miesiąca zacząłem się rozglądać za rozwiązaniem tego problemu. I tak oto trafiłem na TimeFlip.
Kiedy do czegoś uparcie dążymy i nie zatrzymamy się w pół drogi doprowadzając nasz plan do końca, to w końcu osiągniemy cel. Dotarcie do celu zawsze wywołuje silne uczucie satysfakcji. Niemniej jednak, kiedy pierwsza fala euforii przechodzi zaczynamy zastanawiać się co dalej. Dokładnie to pytanie zadamy sobie gdy w końcu zdobędziemy upragnioną, bardzo dobrze płatną pracę lub awans i solidną podwyżkę.
Regularnie mierzysz się z ogromnymi ilościami maili w Twojej skrzynce odbiorczej? A może po prostu nazbyt często zdarza Ci się przeoczyć jakąś ważną wiadomość? W dzisiejszych czasach mail może dość szybko wymknąć się spod kontroli. W tym materiale porozmawiamy o zasadzie znanej jako Inbox Zero oraz pokażę Ci jak ją wdrożyłem u siebie na przykładzie Gmaila. A wszystko to po to aby zwiększyć Twoją produktywność i zadbać o to aby ważne maile nigdy nie umknęły Twojej uwadze.
W życiu stawiamy sobie różne cele, a kiedy uda nam się jakiś zrealizować czujemy. Jeżeli nasz cel był ambitny, to poza tym przyjemnym uczuciem spełnienia możemy znacząco zmienić swoje życie. Jednym z takich celów może być osiągnięcie ponadprzeciętnych zarobków. Wysokie zarobki, poza satysfakcją i podnoszeniem poziomu życia, ułatwiają realizację innych naszych planów.
Każdy z nas chciałby być odpowiednio wynagradzany za swoją pracę. Wiele osób chciałoby żeby istniały jakieś obiektywne, odgórnie ustalone i powszechnie obowiązujące kryteria, wedle których ludzie powinni otrzymywać „sprawiedliwe” wynagrodzenie. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej i często dziwimy się dlaczego ktoś, kto naszym zdaniem niczym się nie wyróżnia tak dużo zarabia.
Kolejny rok dobiegł końca. Atmosfera Nowego Roku skłania do refleksji nad tym co osiągnęliśmy i jakie są nasze plany na przyszłość. Wiele osób myśląc o przyszłości zastanawia się nad swoją karierą. Zazwyczaj pośród planów dotyczących samorozwoju, kształcenia i podnoszenia kompetencji pojawia się nieśmiało ciche, często niewypowiedziane pytanie: “Co zrobić żeby dużo zarabiać?”. W tym artykule postaram się udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Ponad dwa i pół roku temu napisałem artykuł na temat prognozowanych cięć w zatrudnieniu sieciowców w związku z rozwojem chmury publicznej. O ile faktycznie część przewidywań się potwierdziła, o tyle nie uwzględniłem wtedy jednego, bardzo istotnego czynnika. Odczuwalny spadek w ilości ofert w “tradycyjnych sieciach” jest w moim odczuciu z nawiązką rekompensowany ilością nowych ofert wymagających umiejętności pracy z chmurą. Ale… czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się tematowi nieco bliżej.
Certyfikacja czy studia? Co wybrać? Jest to jedno z najczęściej zadawanych mi przez Was pytań. Odpowiedzi na nie znajdziecie w dzisiejszym krótkim, acz treściwym materiale. Miłego oglądania.
Tak, wiem, brzmi to jak mission impossible – zwłaszcza jeśli nie zaliczasz się do gatunku moli książkowych. Nawet jeśli lubisz czytać to zawsze i tak brakuje czasu – a to trzeba zrobić zakupy, a to trzeba dłużej w pracy zostać. Zawsze coś nam ten cenny czas kradnie. W tym zagonionym świecie nawet jedna książka miesięcznie może wydawać się poza zasięgiem. A co dopiero cztery. Ale uwierz – to możliwe.