MNAS 007: Umowa o pracę versus kontrakt B2B – blaski i cienie

Featured Video Play Icon

Zapraszamy do odcinka numer 7, w którym porozmawiamy o dylemacie przed którym staje wielu sieciowców. Mowa tu o wyborze formy zatrudnienia. Tak zwane B2B czyli kontrakty business to business stają się z każdym rokiem coraz to powszechniejsze i kuszą sieciowców oferowanymi stawkami.🎧 Słuchaj na: Apple Podcasts | Spotify | Google Podcasts | Overcast | YouTube | Anchor


Wydaje mi się, że nie tyle wśród sieciowców co ogólnie w społeczeństwie brakuje rozeznania w różnicach między tradycyjną umową o pracę a kontraktem. Zrozumienie terminologii finansowej i podstaw funkcjonowania chociażby systemu podatkowego jest w mojej opinii obowiązkiem każdej osoby wykonującej pracę.

Na koniec dnia w końcu to nasze ciężko zarobione pieniądze, na których zdobycie poświęciliśmy wiele godzin pracy i często niezliczone godziny edukacji włożone w zdobycie wiedzy niezbędnej do wykonywania zawodu.

W tym odcinku zabraknie drugiego prowadzącego czyli w tym przypadku Łukasza, ale dzieje się to nie bez powodu. W dzisiejszym odcinku moim gościem jest Amadeusz Jakóbczak.

☝️ W tym odcinku dowiesz się następujące rzeczy

  • Czym jest praca w oparciu o kontrakt B2B i czym się różni od UOP?
  • Jaka forma działalności jest przyjaźniejsza pracownikowi? UOP czy B2B? A która jest przyjaźniejsza pracodawcy?
  • Dlaczego ktoś miałby chcieć pracować w oparciu o kontrakt?
  • Jakie ryzyka niesie za sobą praca w oparciu o B2B?
  • Jaka forma działalności jest wskazana na początku kariery?
  • Czy praca w oparciu o kontrakt wymaga jakichś dodatkowych umiejętności?
  • Jak można porównać UOP i B2B pod kątem wynagrodzenia? Jak to liczyć?
  • Która forma działalności jest lepsza?

📝 Zasoby wymienione w odcinku

  • 25:08 – podcast “Jak Oszczędzać Pieniądze” Michała Szafrańskiego – LINK
  • 25:10 – podcast “Finanse Bardzo Osobiste” Marcina Iwucia – LINK

🎧 Subskrybuj i wspieraj podcast

👋 Pozostańmy w kontakcie

📣 Dodaj komentarz

👊 Dziękujemy Patronom!

Materiał powstał dzięki wsparciu naszych Patronów. Spodobała Ci się ta publikacja i chcesz aby pojawiało się więcej takich treści? Wesprzyj “Na Styku Sieci” na Patronite.

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena / 5. Ilość głosów:

Dziękuję za ocenę! Zapraszam Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro mi, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

author avatar
Damian Michalak

Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane

Subscribe
Powiadom o
guest
7 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Same najważniejsze rzeczy. Zacząłem teraz pracę na B2B i potwierdzam, że wszystko jest tak jak Panowie mówicie. Myślę, że jeśli ktoś chce mieć większy wpływ na swój los to decyduje się na kontrakt. Ja mimo, że mam tylko trzy lata doświadczenia miałem nie mieć urlopów ale gdy zapytałem rekrutera czy da się coś z tym zrobić to powiedział, że może mi podnieść stawkę co mi wynagrodzi te wolne. Lubię bardzo Wasze materiały ale niestety nie mam czasu żeby coś napisać. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za następne filmy i słuchowiska 🙂

Damian

Tym bardziej doceniamy, że znalazłeś czas na napisanie tego komentarza Marcin! 🙂 Fakt faktem, że często sobie nawet nie zdajemy sprawy z tego jak wiele możliwości nam ucieka sprzed nosa… tylko dlatego, że nie zadajemy pytań!

Ilona

Fajny podcast, odpowiada na aktualne potrzeby, tym bardziej, że coraz więcej firm już juniorom proponuje opcję B2B. Jedyne co mnie irytowało to podkreślanie zalet wynikających z posiadania niepracującej bądź mało zarabiającej żony 🙂 panowie, kobiety też Was słuchają 😉
Ja mam nadzieję, że polskie firmy docelowo będą nawiązywać kontrakty B2B, w taki sposób jak na zachodzie. U nas póki co, wiąże się to z tym, że koszty pracodawcy pozostają takie same, a pracownik na niewiele więcej niż na UoP. Na zachodzie mimo wszystko dużo bardziej uwzględnia się ryzyko wynikające z B2B. Patrząc po ogłoszeniach o pracę, miedzy kontraktem a umową, często jest to nawet 100% większa stawka w tej samej firmie, na tym samym stanowisku. Polacy dopiero uczą się B2B, więc myślę, że u nas różnica płacowa UoP vs B2B też będzie coraz większa, na korzyść B2B. Czy planujecie też odcinek o generowaniu kosztów na B2B? Tu była wzmianka tylko i czuję lekki niedosyt :). Poza tym bardzo przyjemny podcast, oby tak dalej!

Damian

Hej Ilona 🙂

Będę chyba musiał wywołać Amadeusza do tablicy ^^ Może faktycznie zbyt mocno były akcentowane zalety wynikające ze wspólnego rozliczania się w sytuacji gdy żona nie pracuje bądź zarabia mniej. Oczywiście może mieć miejsce sytuacja odwrotna, w której to mężczyzna jest tym gorzej zarabiającym bądź niepracującym 🙂 Niemniej jednak co do samej merytoryki wypowiedzi Amadeusza – zyskujemy na opodatkowaniu gdy druga połówka (płeć nie ma znaczenia) zarabia mniej i dzięki temu sumarycznie nie wpadamy w drugi próg.

Osobiście życzę wszystkim parom aby zarówno jedna jak i druga osoba w związku zarabiała tyle, że samodzielnie by wpadała w drugi próg 😉 Od dobrobytu głowa nie boli, choć wiadomo, że wtedy wspólne rozliczanie się nic nie da.

B2B jest w takiej sytuacji bardzo atrakcyjną alternatywą i tak jak napisałaś, nasz rynek dopiero się tego uczy. Myślę, że jeszcze długa droga przed nami.

Co do generowania kosztów – chętnie nagrałbym taki odcinek, ale dopiero mając własne doświadczenie w tym temacie. Na to jeszcze poczekamy 🙂 W międzyczasie odsyłam do źródeł o tematyce bardziej nastawionej na finanse.

Pozdrawiam 🙂

Amadeusz

Cześć Ilona,
Jak wspomniałem na początku chodziło mi o drugą połówkę a dalej podawałem tylko przykłady 😉 Przy umowie o pracę na duże kwoty różnica w podatku dochodowym jest ogromna, nawet kilkanaście tysięcy zł rocznie kiedy nasz mąż lub żona zarabia znacznie mniej.
Osobiście uważam to za straszną patologię i zniechęcanie do rozwoju zawodowego.

Ilona

Tylko się czepiam, domyślam się, że to zwyczajnie przez to, iż kobiet w branży jest mniej i w wymianie myśli to skrót 🙂 zgodzę się, że to zniechęca, a nawet pokuszę się tu o stwierdzenie, że może to spowodować pracę drugiej połówki w szarej strefie. Na tą chwilę naprawdę łatwo wejść w niekorzystny próg podatkowy. To niesprawiedliwe, że osoba, która włożyła więcej wysiłku i pieniędzy w swój rozwój, musiała procentowo oddawać więcej w podatkach.

Damian

Nic tylko czekać na wejście osławionego Testu Przedsiębiorcy 😉 Ale się zdziwią pseudoprywaciarze jak zostaną przerzuceni z podatku liniowego na skalę podatkową i będą musieli zapłacić zaległy podatek!

(tak, to była ironia)

Top